Jako je važno da dete na dnevnom nivou unosi dovoljno vode kako ne bi dehidriralo, ali i da bi se razvijalo optimalno i fizički i mentalno. Nutricionista Paola Koser je za poratl guiainfantil.com objasnila koji znaci ukazuju da dete nije dovoljno hidrirano, ali i koliko dete treba da unosi tečnosti u kom uzrastu.
Najpre, treba imati na umu da količina vode koju dete pije, pored uzrasta, zavisi i od vremenskih uslova napolju, od detetove ishrane, koliko je mališan fizički aktivan – nije svejedno da li se igra ceo dan napolju ili je polovinu dana provelo sedeći….
Dakle, važno je istaći da unos vode zavisi od brojnih faktora, tako da se mogu napraviti samo okvirne procene koliko detetu treba vode u određenom uzrastu.
Bebe do šest meseci ne moraju da piju vodu jer će dovoljno tečnosti uneti kroz majčino mleko ili ishranu.
Od šest meseci do godinu dana mu možete ponuditi malo vode, ali ne treba forsirati jer je mleko i dalje glavna hrana koju dete unosi.
Dete starije od godinu dana trebalo bi da unosi otprilike između 1000 i 1300 mililitara vode dnevno, dok se ta količina povećava na 1800 mililitara dnevno u uzrastu od tri do osam godina.
Od osam godina pa nadalje, dnevni unos vode treba povećati na 2000 mililitara dnevno, ali opet treba imati na umu da svako dete ima specifične potrebe – na primer, ako dete trenira neki sport, biće mu potrebno više vode.
Znaci da dete ne unosi dovoljno vode
Postoje neki znaci koji ukazuju da dete ne unosi dovoljno vode i da bi moglo da dođe do dehidracije. Obratite pažnju na sledeće simptome:
Dete ne urinira često, a mokraća je tamne boje.
Dete ima konstipaciju iako jede raznovrsnu hranu.
Dete ima glavobolje i umor.
Oči su mu upale i deluje iscrpljeno.
Teško mu je da obavlja svakodnevne obaveze.
Usne su mu suve, a jezik je beličaste boje.
Dete se žali na bolove u stomaku.
Ovi znaci mogu da ukazuju na to da dete ne unosi tečnosti koliko mu je potrebno. Bilo bi poželjno u tom slučaju da pije više vode, ali i da jede supe, kao i voće i povrće koje u svom sastavu ima dosta vode.