Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Koliko vode treba piti da biste poboljšali zdravlje? Saznajte kako pravilna hidratacija utiče na mršavljenje i zdravlje bubrega

Žena pije vodu

Zdravlje i hidratacija su od ključnog značaja za našu dobrobit, ali koliko vode je stvarno potrebno da bi bili zdravi?

Nedavna studija sa Univerziteta u Kaliforniji pruža odgovore na ovo često postavljano pitanje, a rezultati možda neće biti onakvi kakve ste očekivali.

Koliko vode treba piti da biste poboljšali zdravlje? Saznajte kako pravilna hidratacija utiče na mršavljenje i zdravlje bubrega
Pexels
Studija je obuhvatila 18 nasumičnih kliničkih ispitivanja kako bi se bolje razumela povezanost unosa vode sa različitim zdravstvenim problemima, uključujući glavobolje, infekcije, nivo glukoze u krvi i mršavljenje.

Najvažniji zaključak istraživanja je da veći unos vode ima značajnu ulogu u mršavljenju. Grupe koje su povećale unos vode zabeležile su gubitak težine od 44 do 100 posto veći u odnosu na kontrolne grupe.

Ovo je posebno važno kod ljudi koji piju šest čaša vode dnevno, dok se broj slučajeva kamenja u bubregu smanjuje kod osoba koje unose oko osam čaša dnevno.

Preporuke za unos tečnosti

Preporuka je da odrasli piju između šest i osam čaša tečnosti dnevno. Ovaj unos može da uključuje vodu, ali i druge tečnosti poput mleka sa niskim udelom masti, neslađenih napitaka, čaja i kafe.

Takođe, hrana koju konzumiramo može doprineti unosu tečnosti. Na primer, voće i povrće sadrže vodu koja pomaže u hidrataciji.

Za osobe koje su trudne, fizički aktivne ili žive u toplim klimama, preporučuje se unos veće količine tečnosti. Iako je voda najbolji izbor za hidrataciju, drugi napici takođe mogu doprineti ukupnom unosu tečnosti.

Zašto je voda važna?

Osim što pomaže u hidrataciji, unos vode ima mnoge druge koristi za zdravlje.

Povećanje unosa vode može doprineti prevenciji migrena, smanjenju učestalosti urinarnih infekcija, boljim kontrolama dijabetesa i smanjenju simptoma hipotenzije.

Takođe, veći unos vode može smanjiti rizik od nastanka kamenja u bubrezima i pomoći u mršavljenju.

Međutim, nije svaki organizam isti, pa se savetuje da unos vode bude prilagođen ličnim potrebama.

Osobe sa istorijom kamenja u bubregu ili urinarnih infekcija treba da paze na adekvatan unos tečnosti kako bi izbegle dehidraciju.

S druge strane, osobe koje često imaju potrebu za mokrenjem mogu imati koristi od smanjenog unosa tečnosti, piše Mirror.

Tagovi:
Pročitajte još: