Da međunarodno tržište nije fer je na svojoj koži osetila kompanija koja je najviše doprinela razvoju 5G tehnologije – Huawei.
U zavisnosti koga pitate, Huawei je ili kompanija koja je zbog uske povezanosti sa vladajućim strukturama Kine s dobrim razlogom predstavljena kao pretnja po nacionalnu bezbednost (pogotovo SAD), ili je kompanija kojoj su nepravedno uvedene sankcije, i trebalo bi je pustiti da se slobodno nadmeće na tržištu.
Ipak, čak ni najveći kritičari ovoj kompaniji ne mogu da ospore doprinos koji je dala razvoju 5G tehnologije, gde je apsolutni lider po broju 3GPP 5G inovacija (3GPP je grupa koja razvija standarde i protokole za mobilne telekomunikacije).
Analiza kompanije ABI Research, koju je objavio MyDrivers, pokazuje da je Huawei odgovoran za 15.266 odobrenih doprinosa 5G tehnologiji, odnosno 43.753 ukupnih doprinosa. Ovim brojem doprinosa, kineska kompanija je na vrhu liste, dok se iza nje nalaze velikani na polju telekomunikacija kao što su Ericsson (11.601 doprinosa) i Nokia (7.553 doprinosa).
Najvrednija kompanija koja se ne bavi razvojem 5G infrastrukture, već čipova, je Qualcomm. Kompanija iz San Dijega je četvrta na top listi, sa 5.523 doprinosa, a niže možemo naći Samsung, ZTE, Intel, vivo, MediaTek, Apple i brojne druge velikane.
Ironično, iako je Huawei najviše doprineo stvaranju 5G mreže, kompaniji nije dozvoljena proizvodnja telefona koji podržavaju ovu tehnologiju, ali i mnoge druge. Čak i kada Huawei obezbedi posebnu dozvolu za implementaciju čipseta na svojim uređajima, kao što je to Snapdragon 8+ Gen 1 na Mate 50 Pro i nedavno predstavljenoj P60 seriji, iz tih čipova je odstranjena mogućnost 5G povezivanja.