Gluve i nagluve osobe u Srbiji svakodnevno su suočene sa izazovima u obrazovanju, socijalnoj i zdravstvenoj zaštiti i informisanju. Najveći problem je, kažu, nedovoljno profesionalnih tumača znakovnog jezika i nedostatak udžbenika prilagođenih njihovim potrebama. Gubitak sluha može biti uzrokovan brojnim faktorima, uključujući: genetiku, starenje, izlaganje buci, neke infekcije, porođajne probleme, povrede uva, i usled dejstva pojedinih lekova ili toksina.
U našoj zemlji, prema podacima Saveza gluvih i nagluvih Srbije, ima oko 70.000 osoba kojima je prvi jezik – srpski znakovni jezik. Sa problemima se sreću na ulici, u državnim i javnim institucijama, obrazovnim ustanovama i medijima gde su im najpotrebniji profesionalni tumači znakovnog jezika.
Portal 025.rs na teritoriji opštine Sombor, istražio je na koji način komuniciraju i na koji način se nagluve osobe snalaze u društvu. U komunikacija sa nagluvim osobama, prvo treba privući pažnju osobe pre nego što započnete razgovor. Pozovite osobu imenom ili je nežno potapšite po ramenu. Okrenite se prema osobi, tako da nagluvoj osobi jasno vidite lice, kako bi mogle da vide vaše izraze lica i kako bi mogle da čitaju s usana. Budite u istoj ravni vidnog polja, na primer, sedite ako druga osoba sedi i održavajte kontakt očima. Izbegavajte osenčavanja na licu i navike kao što su žvakanje olovke i držanje ruku ispred lica.
Što se tiče same komunikacije s nagluvim osobama, imamo jedno iskustvo što se tiče ovog slučaja. Osoba koja živi na teritoriji opštine Sombor je doživela neugodnu situaciju, koju je podelila s nama. Možemo reći da je to bila neka vrsta maltretiranja. U pitanju je bilo plaćanje računa u pošti. Gužve su bile velike, zvukova je bilo mnogo i nagluva osoba nije mogla da razume šta joj govori tj.traži osoba kod koje je došla da plati račune. U međuvremenu, ta ista osoba koja radi na šalteru je počela vikati, vređati i bacati uplatnice na nagluvu osobu, koja od tolike buke i raznih glasova, nije mogla da razumela šta ta osoba traži od nje. Osoba je odmah prijavljena svom nadređenom, tako da je slučaj bio rešen.
Osobe koje su nagluve su podelili i smernice koje im olakšavaju komunikaciju s njima. Sa gluvim i nagluvim osobama izbegavajte okolnu buku, ukoliko je moguće, premestite se na mirno mesto ili smanjite buku. Televizori, radio-prijemnici, ljudi koji razgovaraju u pozadini i rashladni uređaji mogu da predstavljaju prepreku za razumevanje. Smanjite razdaljinu – Jačina glasa se smanjuje sa razdaljinom. Preporučuje se da stojite na najviše metar udaljenosti od druge osobe.
Iskoristite najbolje osvetljenje, dobro osvetljenje pomaže kod čitanja s usana. Izbegavajte svetlost koja dolazi s leđa ili senke. Govorite jasno, pričajte normalnim tempom, održavajući normalnu modulaciju i ritam govora. Nemojte vikati, pričajte normalnim glasom. Vikanje može da izobliči poruku. Nemojte preterano naglašavati pokrete usana. Imajte na umu da drugačiji akcenat, brada i brkovi mogu da budu prepreka u čitanju s usana. Navedite temu, obavestite osobu o temi razgovora i nagovestite joj svaku promenu teme. Proveravajte razumevanje, tražite povratnu informaciju kako biste proverili razumevanje izrečenog. Služite se otvorenim pitanjima umesto „da ili ne“ pitanjima. Ne zaboravite da osmeh i klimanje glavom nisu potvrda razumevanja. Ponovite, parafrazirajte ili zapišite ključne poruke kako biste olakšali komunikaciju. Na primer, imena, datume i doze lekova. Poslužite se dijagramima i odštampanim materijalima sa osnovnim podacima. Koristite facijalnu ekspresiju i govor tela – Ne preterujte sa pantomimom. Pružite vizuelne informacije, osim govora.
Ako pokušavate da ostvarite komunikaciju sa gluvom ili nagluvom osobom služeći se govorom, znakovnim jezikom, prstnim alfabetom, pantomimom ili srpskim jezikom u pisanoj formi, molimo vas da ne odustanete ukoliko je ne razumete prvi put. Pokušajte na drugačiji način, istrajte i budite kreativni! Ako vam je nagluva osoba bliska, slobodno se s tom osobom uključite u organizaje ili udruženja nagluvih osoba, i tamo možete da naučite razne načine komunikacije.
Pod pokroviteljstvom Grada Sombora