Snimci napravljeni pomoću drona otkrili su detalje o krateru Batagajka na severoistoku Sibira u Rusiji, čija je dužina jedan kilometar, a koji se sve više širi sa zagrevanjem planete.
To je svetski najveći krater permafrosta, zemljišta koje se nalazi na temperaturi od nula stepeni Celzijusovih ili ispod nje u periodu od dve ili više godina.
Krater je počeo da se formira nakon što su raščišćene okolne šume 1960-ih.
Lokalni stanovnik i istraživač kratera Erel Stručkov rekao je za Rojters da je krater počeo da se formira sedamdesetih godina prošlog veka i da se u poslednje vreme sve brže širi.
Neki lokalni stanovnici nazivaju krater Batagajka kapijom u podzemni svet.
Naučnici kažu da se teritorija Rusije zagreva najmanje 2,5 puta brže nego ostatak sveta, pri čemu se topi davno zaleđena tundra koja pokriva oko 65 odsto kopnene mase te zemlje i oslobađaju se gasovi koji izazivaju efekat staklene bašte.
Vodeći istraživač u Institutu za permafrost u Jakutsku Nikita Tananajev rekao je za Rojters da će u budućnosti sa porastom temperatura biti sve više takvih kratera sve dok večni led potpuno ne nestane.
Otapanje permafrosta već je ugrozilo gradove i naselja širom severne i severoistočne Rusije, dovodeći do pucanja cevovoda, kuća i oštećenja puteva.