Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Kuća Batljo vas može začuditi i uplašiti, ali vas ne može ostaviti ravnodušnim

Kuća Batljo (Casa Batllo) je jedno od najpoznatijih, i prema mnogima najlepših, dela slavnog arhitekte Antonija Gaudija. Nalazi se u ulici Passeig de Gracia 42 u Barseloni, i nemoguće ju je ne primetiti.

Gaudi ju je osmislio za potrebe industrijalca Josepa po čijem prezimenu kuća nosi ime, iako ju lokalni stanovnici čestu nazivaju i „kućom kostiju“. Naime, Josep Batllo je odlučio se skrasi baš u ovoj ulici jer su u to vreme ovde živeli moćni i bogati poslovni ljudi. Želeo je da njegova rezidencija odiše bogatstvom te da se njegov status vidi izdaleka. Svideo mu se Park Guell koji je Gaudi osmislio.

Unutrašnjost
Foto: Profimedia

Gaudi ga je uverio da nema potrebe za rušenjem već postojeće kuće, već da može preurediti postojeću. I bacio se na posao: inspiraciju je pronašao u prirodi, tačnije u okeanu. Cela fasada oblikom i motivima podseća na talase, a unutrašnjost kuće liči na prizore vidljive kada zaronimo pod površinu mora. Baš u to doba jedna od najpopularnijih knjiga bila je „20.000 milja pod morem“, pa mnogi nagađaju da je ona bila presudna za ovakav izgled kuće.

Prozori
Foto: Profimedia

Obožavaoci lika i dela Gaudija opčinjeni su nepravilnim ovalnim prozorima, brojnim dekoracijama, neobičnom terasom, mozaicima od keramičkih pločica, zakrivljenim krovom… I poznati slikar Salvador Dali ostao je impresioniran ovim zdanjem, opisavši fasadu kao „snažan sjaj raznobojnog mozaika koji isijava iz neobičnih vodenih oblika“.

Balkoni i stubovi su oblikovani kao lobanje i kosti.

Kuća
Foto: Profimedia

Veliki deo Barselone odiše veselim stilom Gaudija – njegove mašte delo su i bazilika Sagrada Familia, Casa Mila i Park Guell. Da je oduvek imao ekscentričnu crtu, svedoči i epizoda iz njegovih studentskih dana. Kada je diplomirao, njegov profesor je promrmljao: „Ko zna jesmo li ovu diplomu dali ludaku ili geniju. Vreme će pokazati…“

I premda je zadužio svoj grad koji danas privlači brojne turiste baš zbog svog šarenila i avangardne arhitekture, Gaudi nije dobio priznanje koje je zaslužio za života. Poginuo je 1926. kada ga je na ulici pregazio tramvaj. Niko od njegovih sugrađana ga nije prepoznao, a umro je u bolnici za siromašne u koju je potom prebačen.

Izvor: 24 sedam / Foto: Profimedia

Tagovi:
Pročitajte još: