Lagana ishrana, uzimanje tečnosti, adekvatno odevanje i izbegavanje izlaganja suncu u najtoplijem delu dana, saveti su lekara građanima kako bi bolje podnosili letnju vrućinu koja se i danas očekuje u Kuli i širom Srbije.
Direktorka Doma zdravlja Kula, dr Vesna Tomić, istakla je da je bitno da se pacijenti sa prvim tegobama odmah jave lekaru, ukoliko osete glavobolju, mučninu, slabost, nestabilizovanje u ušima, jer to su prvi znaci kako sunčanice tako i toplotnog udara.
„S obzirom na vremenske nepogode koje se manifestuju kroz visoke temperature, mi smo se potrudili da građanima posvetimo pažnju u smislu prevencije – kako se zaštititi. Preporuke kojima se mi medicinski radnici držimo u ovakvim okolnostima jesu upravo da se što manje boravi napolju bez preke potrebe, da se uglavnom obaveze završavaju van tih rizičnih sati kada je delovanje sunčeve svetlosti najintenzivnije u periodu od 11 negde do 16 časova. Ono što je bitno kako se ponašati u takvim okolnostima budući da se tu manifestuju prvi znaci iscrpljenosti organizma, pre svega dovoljnim unošenjem tečnosti, znači dovoljnom hidratacijom, adekvatnom ishranom, unosom hranljivih namirnica pri čemu izbegavati teže varljivu hranu. Takođe, ono što je bitno, pacijenti mnogo češće pominju taj nagli prelaz iz prostorije sa nižom temperaturom u prostorije sa višom, kao što je u stvari napolju tako da je preporuka tog postepenog navikavanja, odnosno postepena adaptacija. U principu ono što je bitno, to je da se pacijent sa prvim tegobama odmah javi lekaru, ukoliko oseti glavobolju, mučninu, slabost, nestabilizovanje u ušima, jer to su prvi znaci kako sunčanice tako i toplotnog udara“, rekla je Tomić.
Kad se upali crveni meteoalarm, kao upozorenje za povećanu pažnju, najosetljivija grupa građana su, kako doktorka navodi, deca, starije generacije, osobe sa hroničnim bolestima i autoimunim oboljenjima.
„Naročitu pažnju treba obratiti na najosetljiviju našu populaciju, znači decu, zatim i starije osobe, osobe sa hroničnim bolestima, osobe sa autoimunim oboljenjima, s obzirom da je kod njih upravo taj efekat sunca mnogo više izražen u smislu štetnosti. Nošenje adekvatnih zaštitnih naočara, šešira sa širokim obodom, lagane, komotne odeće i dovoljna hidratacija su neke od prvih mera koje bih preporučila. U principu što je bitno u celoj priči je umor tokom ovih vrelih dana, koji traje već duži vremenski period. Svako od nas treba tome da posveti posebnu pažnju. Treba odvojiti vreme za odmor, izbegavati teže fizičke aktivnosti, savetovala bih dodatni oprez u saobraćaju, jer je pažnja kod premora dosta poremećena. Ovo su neke od smernica na koje bih ja obratila pažnju kao lekar i koju bi preporučila svakom od pacijenata,“ istakla je dr Vesna Tomić.