Sigurno ste čuli za srećni bambus, biljku koja je poslednjih godina postala veoma popularna i čest je poklon u vidu buketa, samostalno ili u posebnim aranžmanima. Njen naziv nije slučajan, jer se veruje da ona zaista donosi sreću na različitim poljima.
Srećni bambus je naziv za biljku koju ćete pronaći u svakoj cvećari, ali zapravo nije u pitanju bambus, već Dracena sanderiana. Ona podseća na bambus izgledom, ali i osobinama, poput izdržljivosti i prilagodljivosti.
Verovatno ste i vi nekada u buketu uočili zelene stabljike koje se uvijaju pri vrhu i ističu se kao poseban akcenat. One mogu da izgledaju veoma interesantno i samostalno, a imaju i posebno značenje u zavisnosti od broja stabljika.
Za srećni bambus se vezuje staro kinesko verovanje da donosi sreću, odakle i potiče njegov naziv.
U Aziji se unosi u nov stambeni prostor jer pozitivno utiče na emocije ukućana i atmosferu u domu, kao i u poslovni prostor jer se veruje da donosi uspeh i napredak u karijeri.
Veruje se da:
– dve stabljike srećnog bambusa donose ljubav,
– tri stabljike obezbeđuju sreću,
– pet stabljika će vam doneti zdravlje,
– osam stabljika je za one koji žele bogatstvo i
– devet stabljika će doneti sreću na svim poljima.
Ukoliko želite da proverite da li zaista funkcioniše, obradovaće vas i podatak da srećni bambus ima minimalne zahteve kada je održavanje u pitanju.
Srećni bambus se, poput rezanog cveća, drži u vodi (u providnoj ili neprovidnoj saksiji), ali za razliku od njega može na taj način da preživi nekoliko godina. Tu vodu vi trebalo menjati ili dolivati na svakih 10 dana do dve nedelje, jer ova biljka brzo crpi hranljive materije i najbolje je da koristite odstajalu vodu, tako da oko 10-ak cm stabljike bude u vodi.
Trebalo bi da imate u vidu da je srećni bambus osetljiv na direktnu sunčevu svetlost, jer može doći do promene boje listova koji postaju žuti, mada se to može posmatrati i kao njegova prednost jer uspeva i u slabije osvetljenim prostorijama ili prostorijama sa veštačkom svetlosti gde većina biljaka ne bi uspela.
Osim pod uticajem direktne sunčeve svetlosti listovi mogu da požute i zbog viška hlora u vodi. Ukoliko do toga dođe, odmah odstranite te listove kako bi se na njihovom mestu razvili novi.
Pored navedenih činjenica, trebalo bi istaći da je ova biljka prilično otporna na širok raspon temperature, otprilike od 15 do 32 stepeni.
Zbog toga vam preporučujemo da se odmah zaputite u cvećaru i kupite srećni bambus, samo pazite koliko stabljika uzimate!
Preuzeto: Zena.blic.rs