Sa izgradnjom najveće solarne elektrane u Srbiji i promocijom proizvodnje energije iz obnovljivih izvora, kroz konkurse opštine za dobijanje solarnih panela, Lapovo postaje centar zelene energije u Šumadiji. Budućnost proizvodnje električne energije nalazi se u tehnologijama koje koristi obnovljive izvore, a samim tim smanjuje se i zagađenje životne okoline.
U opštini Lapovo gradi se najveća solarna elektrana u Srbiji na površini od 12 i po hektara koja će biti pokrivena sa 17 800 solarnih panela. Proizvodnja električne energije iznosiće 15 000 megavat sati a u planu je i da se ta brojka duplira izgradnjom još jedne solarne elektrane.
“Nama je Sunce ono što nam je neophodno, a procena je da ovde ima negde oko 1 300 vati po kvadratnom metru sunčevog zračenja što je nama dalo do znanja da je ova lokacija veoma dobra za instalaciju solarnih panela. Konzum celog Lapova i Batočine iznosi negde oko 18 megavata što će znači da kada izgradimo elektranu ove godine koja će biti 9,9 megavata, a u planu je na istoj lokaciji samo na susednoj parceli još jedna od 9,9 megavata, mi ćemo onda sa ove dve elektrane snabdevati maltene celo Lapovo električnom energijom i to zelenom sa njihovog terena”, rekao je vlasnik preduzeća MT- komex Miloš Kostić.
Opština Lapovo polako postaje centar proizvodnje električne energije iz solarnih panela.
“Ova elektrana privukla je pažnju mnogih investitora i mi smo imali već pregovore sa kineskom i mađarskom kompanijom koje su zainteresovane da ulažu u našu opštinu i to baš u izgradnju solarnih elektrana tako da će to svakako značiti i za privredu i za građanstvo naše opštine. Mi smo i na nivou lokalne samouprave, prošle godine, imali raspisan konkurs gde su naši stanovnici mogli da konkurišu za solarne panele koje bi postavili na krovove svojih kuća tako da bi po prvi put imali mogućnost da proizvedu, ali i da prodaju električnu energiju”, kazala je predsednica skupštine opštine Lapovo Mirela Radenković.
Trenutno se u Srbiji iz hidro, vetro i solarnih elektrana proizvodi negde oko 30 odsto energije iz obnovljivih izvora dok je cilj da se proizvodnja zelene energije poveća i do 50 odsto u našoj zemlji.