Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

“Laž leti, istina šepa za njom”

Medijski fenomen rata u Ukrajini

Medijski fenomen rata u Ukrajini

Dvostruki aršini kojima se već tradicionalno koriste zapadne sile, “predvođene garantom mira i simbolom demokratije”-Sjedinjenim Američkim Državama, već je toliko prešao granicu svakog zdravog razuma, da jedino onaj ko živi ispod kamena u nekoj zabiti ili zaista ima diskutabilan IQ može da bez imalo svesti, kao dogmu, prihvati ono što se očigledno filtrira, a potom i plasira širokoj narodnoj masi. Neverovatna medijska propaganda, koju pod zapadnjačakom palicom kreira sedma sila, u najmanju ruku postala je fenomen. Ne zato što je taj sadržaj kvalitetan, ili ne daj bože iole nagnut ka objektivnosti, već zato što uprkos tome što je toliko loš-toliko pije vodu. On čak toliko deluje, da čini da većina ljudi zapadnog pojasa ne samo misli da zna istinu, već se i oseća dužnim da tu istinu pronosi. U skladu sa tim jevanđeljem, od početka sukoba u Ukrajini i ne uvođenja sankcija Rusiji, na našu adresu kontinuirano stižu, čak i iz frižidera nam iskaču, poruke kako treba da se obrazujemo više, jer ne znamo dovoljno i jer nam je mozak ispran. To su najčešće poruke od mladih Amerikanaca, koji za razliku od nas nisu podložni propagandi jer su odgajani u demokratskom društvu i poznaju širu sliku stvarnosti. Isti oni Amerikanci koji na mapi sveta ne umeju da pokažu gde se nalazi koji kontinent, a kamoli država za koju je u nekom od brojnih ratnohušačkih susreta agitovala upravo njihova država. Oni malo tvrđeg stava proširuju lepezu želja i pozdrava Srbiji, pa nam poručuju i da nas treba ukloniti sa lica zemlje zajedno sa Rusima, žale što su nas tako malo bombardovali i vide da će do toga opet doći… Valjda to sve ide u opis svesrdne demokratije koju seju po svetu.

No, da se vratimo temi medijskog prikaza aktuelnog rata u Ukrajini. Da budemo jasni, ovim ne želimo niti jedne sekunde da osporimo patnju ili umanjimo žrtvu nedužnih civila, koji su samo kolateralna šteta u demonstraciji moći između velikih sila, a koji nažalost-kao i uvek, najviše ispaštaju. Cilj je da prikažemo čime se sve koriste mediji kako bi suprotstavljene satanizovali, stradalnike uzdigli na filmski nivo, njihovu tragediju unovčili, a podobne učesnike glorifikovali i slavili kao heroje.

S tim u vezi, krenućemo upravo od kako kažu “najvećeg heroja”, od velikog glumca, pardon, velikog predsednika Ukrajine, gospodina Zelenskog.

Video koji je postao viralan, a za koji se tvrdi da prikazuje Zelenskog kako u svojoj neustrašivosti pije čaj sa vojnicima na ratištu, zapravo je snimljen PRE POČETKA INVAZIJE, dok je fotografija gradonačelnika Kijeva, Vitalija Klička, koja ga prikazuje na prvoj liniji fronta, još starija. Nju je na Instagramu Kličko objavio u martu 2021. godine, a iz posete je Centru za obuku Desna u regionu Černigov.

Devojčica “koja se suprotstavlja vojniku” nije Ukrajinka, već Palestinka Ahed Tamimi, koja se suprotstavlja izraelskom vojniku još 2012. godine, a video snimak koji prikazuje “stanovnike Kijeva” kako se bore protiv Rusa bacajući Molotovljeve koktele, datira iz 2014. godine i prikazuje događaje sa Evromajdanskih protesta, koji su doveli do rušenja sa vlasti tadašnjeg ukrajinskog predsednika Viktora Janukoviča.

Dramatični snimak na kom izgleda kao da ukrajinski pilot obara ruskog borbenog lovca je, verovali ili ne, insert iz video igre Arma 3 i nema nikakve veze sa ratom u Ukrajini!
Ruski padobranci koji iskaču na tlo Ukrajine pojavio se na internetu prvi put 2016. godine, a “obaranje ruskog lovca” je u stvarnosti obaranje aviona libijske vlade iznad Bengazija 2011. godine. Glasovi koji se čuju slave na arapskom, a da situacija bude još gora, snimak je podelio i bivši ukrajinski ambasador u SAD-u, Vladimir Jelčenko.

Fotografiju na kojoj se vide deca koja ispraćaju konvoj ukrajinskih snaga, podelili su američki kongresmen Adam Kinzinger i bivši švedski premijer Karl Bilt. Ali, kako navodi BBC, i ta slika je stara – prvi put je objavljena 2016. godine. Napravio ju je fotograf koji je radio za ukrajinsko Ministarstvo odbrane, a koji je kasnije dobio otkaz zbog optužbi da je inscenirao neke od svojih slika borbe.

Fotografije za koje se tvrdi da prikazuju ruske vojnike kako dižu zastavu na opštinskoj zgradi u Harkovu, jesu realne, ali prikazuju događaj iz 2014. godine, tokom ranijeg perioda nemira.
I tako dalje…

Ipak, za kraj, izdvajamo nama “pobedničku” fotografiju, ako je u ovakvim okolnostima uopšte moguće nazvati pobedničkim bilo koji segment ove nesrećne priče. Naime, sudeći prema onome što ona prikazuje, glumcu su se u ovom ratu “pridružile” kolege iz Srbije, pošto je na twiter nalogu @TheUkrainehouse, objavljena fotografija sa sledećim opisom: „Ruski okupatorski vojnici piju pivo nakon paljenja sela. Evropska civilizacija nestaje u plamenu“, a na fotografiji…

Dragan Bjelogrlić i Nikola Kojo u kultnom filmu „Lepa sela lepo gore“, realizovanom po osnovu događaja tokom rata u bivšoj Jugoslaviji, takođe „potpomognutim“ ljubavlju zapadnih sila.

Iskreno se nadamo da će sukobi u Ukrajini stati što pre, kao što se i nadamo da će velike sile prestati da zabadaju nos gde im nije mesto. Propaganda u oba slučaja svakako neće izostati, a nama običnim ljudima jedino preostaje da čitamo između redova i gledamo malo dalje od onoga što nam je ispred nosa. Naravno, sve uz kompozicije Čajkovskog….

Tagovi:
Pročitajte još: