Lokalno stanovništvo vekovima prepričava legendu o borbi između dva diva i kralja Artura. Sada arheolozi istražuju istoriju ovog mitskog mesta.
Britanski mediji prenose kako je otpočelo iskopavanje mitskog mesta koje lokalna istorija vezije za kralja Artura.
Za stanovnike Velike Britanije, kralj čija priča klizi na ivici između istorije i legende, deo je nacionalnog identiteta. Iz tog razloga se arheolozi trude da istraže svako mesto koje se sa njim dovodi u vezu. Tako je započelo i istraživanje jedne od popularnih lokacija – grobnicu u Herefordširu, za koju se kaže da je mesto gde je kralj Artur pobedio diva.
Grobnicu čini devet uspravnih monolitnih blokova na čiji vrh je “položena” kamena ploča za koju se procenjuje da teži oko 25 tona. Ova pliča je prema procenama istraživača tu smeštena u period između 3700. i 2700. godine pre nove ere.
Tokom prošle godine, stručnjaci su iskopali deo zemlje pored takozvanog kamena kralja Artura, ali prava iskopavanja u unutrašnjosti grobnice su tek počela.
Profesor Džulijan Tomas sa Univerziteta u Mančesteru objašnjava da je ovo praistorijsko arhitektonsko delo jedno od izuzetnih spomenika i nacionalnih obeležja čitave zemlje, sama lokacija na kojoj je smešten oduzima dah, ali se o njemu i dalje veoma malo zna.
“Naš rad nastoji da ga vrati na mesto koje mu i pripada, a to je priča o neolitskoj Britaniji”, objašnjava profesor.
Ovaj kamen, kao i mnogi praistorijski spomenici u zapadnoj Engleskoj i Velsu, vezan je za kralja Artura. Prema legendi, ovde je Artur ubio diva, a jedan od njih je prilikom pada ostavio otisak laktova na jednom kamenu. Iako je poslužio kao inspiracija u mnogim književnim delima i romansiranim pričama, prema rečima naučnika, ovo mesto zapravo je nekadašnja tajna odaja prekrivena dugačkom zemljanom humkom.
Veruje se da nije korišćena isključivo kao grobnica, već da je imala i posebno mesto u ceremonijalnim praksama, kada su neolitski ljudi ovde dolazili sezonski, baš kao i u Stounhendž.
Tokom prethodnih istraživanja je utvrđeno da slične strukture u ovom regionu sadrže nepotpune skeletne ostatke ljudi, zajedno sa vrhovima strela i grnčarijom. Stoga se istraživači nadaju da će iskopavanje Arturovog kamena otkriti nove tragove koji mogu baciti više svetla na istoriju i svrhu strukture.
Prošle godine kada su arheolozi vršili iskopavanja u južnom delu spomenika, utvrđeno je da je on prvobitno proširen, te da je nekada bio deo mnogo većeg ceremonijalnog svetilišta na otvorenom, nego što se to ranije mislilo.
Preuzeto: nationalgeographic.rs
Foto: Profimedia