Kada je zemljište za povrtnjak pripremljeno pristupa se pravljenju leja. Veličina i oblik leja se određuje prema potrebama: može biti u obliku kvadrata, pravougaonika, trouglasta, okrugla… Trouglaste i okrugle leje idealne su za začinsko bilje i ukrasne vrste.
Važno je da leja ne bude preširoka, ne šira od 120cm, da bi se mogla obrađivati i pleviti sa obe strane, a da se nogom ne ulazi u nju. Zemljište u povrtnjaku se ne sme ugaziti i utabati, tako da se sa jedne strane može bez problema prići i obraditi oko 60cm širine leje.
Klasične leje su najpraktične za setvu i sadnju, jer su desetak centimetara izdignute iznad staze što omogućuje ceđenje vode pri obilnijim padavinama. Pravilan oblik leje može se dobiti na sledeći način: grabulje polegnuti na zemlju sa zupcima okrenutim nagore. Utisnuti ih u zemljište. Otisak će predstavljati jedan rub leje i praviti prav ugao.
Između leja se prave staze širine 30 cm, a ako prostor dozvoljava i do 50 cm. Staze se prave motikom, tako što se ona vuče po zemljištu, skida se deo po deo zemlje i stavlja po rubovima leja sa leve i desne strane staze.
Kada su staze gotove, mogu se prekriti i betonskim pločama dimenzija 40 X 40 cm tako što ih, jednu uz drugu, jednostavno položite po zemlji. U tu svrhu mogu da posluže i cigle, koje se, kao i betonske staze, mogu postaviti i na razmaku tako da posluže kao gazište.
Povrtnjak sa ovakvim stazama delovaće mnogo urednije i lepše, a one su prohodne i u vreme najvećih kiša.
Leje se mogu ograditi i impregniranim daskama ili gredama.
U nedostatku prostora, u bašti se može napraviti visoka leja.
Preuzeto: Zdravahrana.com