Ova tropska voćka se uglavnom povezuje sa vitaminom C, jer sok od jednog limuna može da zadovolji polovinu dnevnih potreba za ovim vitaminom.
Ostalih vitamina ima manje, a od minerala, sadrži najviše kalijuma.
Po strani od vitamina C, limun ima mnogo drugih, korisnih dejstava na naš organizam. Uprkos kiselom ukusu, limun u organizmu ima alkalotvorno dejstvo, pa može da smanji kiselost ćelija koja nastaje lošom ishranom ili nakon velikog fizičkog napora (sportisti, naročito trkači na duge staze, ovo odavno znaju i koriste limun kao jedno od glavnih sredstava za osveženje). To je i jedan od razloga što se limun koristi u mnogim detoksikacionim programima, za postizanje alkalizacije celog organizma (jedan od tih programa je i Neera dijeta).
Sok od limuna pomaže jačanju zidova krvnih sudova, naročito onih malih, pa može pomoći u slučaju krvarenja iz nosa, ali takođe blagotvorno deluje i kod proširenih vena i hemoroida. Takođe, pomaže u sprečavanju oksidacije LDL holesterola, pa je dobar kao prevencija od kardiovaskularnih oboljenja.
Limun je bogat flavonoidima, antioksidantima, koji u kombinaciji sa velikom količinom vitamina C štite ćelije od oksidativnih procesa koji ubrzavaju starenje. U celini, može se reći da pomaže podizanju opšteg imuniteta organizma.
Čaj od đumbira sa limunom je jedno od najviše korišćenih domaćih lekovitih sredstava protiv prehlada.
Preuzeto: Zdravahrana.com