Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Limun, plod sa hiljadu vrlina

Sok, pulpa, kora: od limuna se ne baca a ma baš ništa! Čak i njegova bleštavo žuta boja izgleda kao stvorena da obasja našu trpezu i podari nam prijatnost i energiju.

I nauka je potvrdila: limun je na samom vrhu liste namirnica koje sadrže najviše antioksidanta. I ne samo to. Zahvaljujući limunskoj kiselini, neutrališe toksične materije i njihovo dejstvo, olakšava varenje, ubrzava razgradnju masti i poboljšava asimilaciju hranljivih sastojaka. Pored toga, sadrži visoki procenat selena i vitamina C, koji povećavaju odbrambenu moć i usporavaju starenje, i vitamina B grupe, neophodnih nervnom sistemu.

Imate, dakle, mnogo razloga da za ovo voće rezervišete počasno mesto na trpezi i obogatite svako jelo, od predjela do deserta, njegovim jedinstvenim mirisom i ukusom. Udenite ga u svaki recept i dobićete dragocenog saveznika zdravlja!Ne zaboravite, mnoge dijete sadrže limun. 

Džoker u kuhinji

Limun u kući je uvek dobrodošao. Po jutru se dan poznaje: popiti sok od limuna, jednu čašu, čim se probudite jedan je od najefikasnijih metoda da sprečite zimske bolesti, ali i popravite raspoloženje kad je nebo napolju sivo, a vaše raspoloženje „na nuli”. Da biste se postepeno navikavali na ukus i ublažili kiselost, možete ga pomešati sa malo soka od pomorandže.

Upozorenje: sok nemojte cediti jer komadići pulpe ne samo da smanjuju oporost limuna već se upravo u njima krije najviše hranljivih sastojaka.

Kao idealan začin za salate, ovo dragoceno južno voće pomaže vam da napravite sosove čarobnog mirisa kojima prelivate pirinač ili testeninu. Čuveni specijalitet sa Sicilije (koju zovu „zemlja limunova”) je sos od sabljarke. Beli luk i kapre proprže se na maslinovom ulju, doda sa svež paradajz, a nakon 10 minuta i meso sabljarke isečeno na kocke. Pri kraju kuvanja, nastruže se kora od pola limuna: rezultat je izvanredan.

Sok i kora čine čuda

U jelima od mesa i ribe limun čudesno igra svoju ulogu: kad im dodamo sok, pohovana jela postaju lakša, specijaliteti sa roštilja ukusniji, a prelivi neobičniji.

Sok od limuna daje voćnoj salati ukus, miris (i vitamine!) i ne dozvoljava tek isečenom voću da pocrni. Ne zaboravite: limun se uvek cedi u poslednjem trenutku i na tanjir stavlja neposredno pre služenja da se ne bi izgubili vitamini i mineralne soli, osetljivi na vazduh i svetlost.

A limunova kora? Nemojte je bacati: reč je o pravom malom rudniku dragocenih sastojaka. Flavonoidi, koji joj daju boju, jačaju kapilare i olakšavaju razmenu kiseonika u organizmu. A upravo se u kori limuna kriju esencijalna ulja, kao što je limonin, sa digestivnim i antiseptičkim osobinama. Iseckana na kockice ili sitno strugana, limunova korica daje poseban ukus tortama, sufleima, džemovima i pudinzima.

Pitate se kako da iz limuna dobijete što više soka? Potopite ga nekoliko minuta u toplu vodu, blago protrljajte između dlanova, a onda cedite.

Možete ga dodati

  • ulju – Oljuštiti 3 limuna, pa kore spustiti u tiganj s uljem. Grejati 5 minuta. Kad se ohladi, sipati u bocu i dodati još ulja (da bude ukupno 3/4 litra) i dva češnja belog luka. Ostaviti da stoji 2 nedelje. Bogato masnim polinezasićenim i mononezasićenim kiselinama, ulje sa limunom lepo ide uz salate i pečenja i odlična je osnova za marinade.
  • šećeru – Osušiti korice limuna, sitno nastrugati i pomešati sa šećerom. Kad ga tako obogatite pektinom, možete ga upotrebiti kao zaslađivač za voćnu salatu, cerealije, torte.
  • sirćetu – Oljuštiti 4 limuna, iscediti, pa spustiti sok i kore u teglu od 1 litra. Ugrejati jabukovo sirće (1 litar) i sjediniti s limunom. Protresti teglu, ostaviti da stoji na sobnoj temperaturi 2 nedelje i procediti. Odlično je za mariniranje mesa i kao začin za sveže salate.
  • alkoholu – Da biste pripremili čuveni liker «limončelo», oljuštite 5 lepih i zdravih plodova, ali tako da ostane i onaj beli deo. Kore potopite u 1 litar alkohola i ostavite da stoje 40 dana. Nalijte sirupom spravljenom od vode i 600 g šećera. Ostavite da stoji 24 sata, pa procedite. Liker čarobnog mirisa je gotov!

Specijalna kura

Rado biste očistili organizam od toksina i ojačali imunitet pre dolaska prave zime? Predlažemo kuru na bazi limuna. Treba da traje bar nedelju dana, ali možete da nastavite i ceo mesec.

  • Čim ustanete: popiti čašu mlake vode sa sokom od jednog tek isceđenog limuna u koji ste sipali kašiku sirćeta sa limunom (recept ćete naći u delu teksta „Možete ga dodati…”).
  • Za doručak: limun prepoloviti, pa jednu polutku oljuštiti, iseći na kriške i pojesti.
  • U toku dana: iscediti 3 limuna pa sok, zajedno sa 2 kašike sirćeta sa limunom, sipati u flašicu sa brojačem kapi. Uzimati 15 do 20 kapi ove mešavine svakog sata, tokom celog dana.
  • Uveče: posle večere pojesti pola limuna isečenog na kriške.
  • Pre odlaska u krevet: popiti čašu vode sa sokom od limuna i limunovim sirćetom.

Hranljive vrednosti

(na 100 grama proizvoda) 

 Kalorije  11  Kalijum  140 mg
 Šećeri  2,3 g    So         11 mg
 Proteini  0,6 g   Kalcijum   14 mg    
 Masti     0        Gvožđe       0,1 mg
 Vit. C   50 mg    Fosfor    11 mg
 Vlakna   1,9 g    Vit. PP      0,30 mg

Kulinarski trikovi

Mislite da znate sve o limunu? Možda grešite. Jer, mirisavi plod često se cedi i kao S.O.S. za manje probleme u kuhinji. Evo nekoliko saveta.

  • Riba se brzo raspadne? Pre kuvanja potopite je u sok od limuna: ostaće cela. Ipak, ne ostavljajte je dugo u šerpi da meso ne „omlitavi”.
  • Testo za kolače će vam bolje uspeti ako mu dodate kašiku limunovog soka.
  • Sok dodajte i belancima pre nego što ulupate sneg: biće čvršći.
  • Čistili ste beli i crni luk ili ribu i na rukama se zadržao neprijatan miris? Istrljajte ih limunom.
  • Kad pripremate džem ili pekmez, skratićete vreme kuvanja ako voću dodate sok od limuna.

Preuzeto: Stetoskop.info

Tagovi:
Pročitajte još: