Ukoliko ove godine budete u mogućnosti da posetite jedan španski grad, a pritom ste ljubitelj umetnosti, neka to bude – Malaga. Ovaj mediteranski grad na jugu Španije ima više od 300 sunčanih dana godišnje, a osim obližnjih rajskih plaža i značajnih istorijskih spomenika, poznat je i kao rodni grad jednog od najznačajnijih slikara u istoriji – Pabla Pikasa, beskrajno originalnog kreatora slikarskog pravca kubizam.
Ova 2023. godina nije slučajno posebna za Malagu – u njoj se obeležava pedesetogodišnjica od smrti Pikasa – jednog od njenih najslavnijih lokalaca. Iako je Pikaso u šestom najvećem gradu Španije proveo samo prvih deset godina svog života, veza između njega i Malage je neraskidiva.
Kuća na rubu starog grada u kojoj je slavni umetnik rođen 25. oktobra 1881. godine pretvorena je u muzej “Pikasove rodne kuće”, a od juna do oktobra će ugostiti potpuno novu izložbu, svojevrsnu retrospektivu Pikasove bezmalo osam decenija duge karijere: “The Ages of Picasso”.
Nakon što se 1891. godine preselio u Korunju u Galiciji, Pikaso se u Malagu vraćao leti u nekoliko navrata, kada je nastao njegov čuveni portret tetke Pepe, sada izložen u njegovom muzeju u Barseloni.
U neposrednoj blizini Pikasove rodne kuće nalazi se i Muzej Pikaso, koji ove godine obeležava još jedan jubilej – dvadeset godina od osnivanja. Muzeju su članovi Pikasove familije donirali blizu 300 njegovih radova, a osim zavidne kolekcije sama zgrada muzeja, pažljivo renovinarana renesansna palata Buenavista iz 16. veka je vredna posete.
Neka od najznačajnijih dela koje pripadaju kolekciji su portret Pikasove sestre Lole, te portreti njegovih muza Žakline i Dore Mar. Muzej će povodom duplog jubileja od maja do septembra predstaviti novu izložbu pod nazivom “Pikaso: Materija i telo”.
U starom centru Malage brojne su lokacije koje je Pikaso posećivao, te postoje organizovane pešačke ture koje vode turiste stopama slavnog umetnika. Od Santiagove crkve u kojoj je kršten odmah po rođenju i u kojoj su se njegovi roditelji venčali, pa do škole lepih umetnosti u kojoj je predavao njegov otac Hoze, a sin ga je često pratio.
Hoze je ujedno bio i prvi Pikasov učitelj slikarstva, budući da je sinovljev talenat prepoznao vrlo rano. Još jedno zdanje obeležilo je Pikasovo detinjstvo: “Malageta” arena u kojoj je sa ocem išao da gleda borbe veštih andaluzijskih matadora sa bikovima. Kasnije su koride postale jedan od značajnih motiva u njegovim radovima.
U Malagi, razumljivo, postoji i bronzana statua posvećena slavnom slikaru: Pikaso, malo veći od svoje stvarne veličine, sedi na mermernoj klupi sa notesom i olovkom. Statua se nalazi u neposrednoj blizini umetnikove rodne kuće, a otkrivena je 2008. godine.
Ipak, daleko od toga da se čari Malage danas svode samo na Pikasovu umetnost. Do pre nešto manje od dve decenije, grad nije bio ni upola insteresantan kao danas te su ga turisti zaobilazili i davali prednost obližnjoj Marbelji.
Ipak, dobra strategija razvoja, promišljene investicije i pametne političke odluke transformisale su ga na spektakularan način.
Luka je radikalno izmenjena te danas predstavlja privlačno i prijatno šetalište sa raznovrsnim sadržajima, u gradu su se otvorili brojni muzeji i umetničke galerije, a noćna scena sada može da parira onoj u Madridu.
Kada se radi o hrani, prednjače ukusni tapasi zaliveni slatkim lokalnim vinom. Malaga raspolaže i brojnim zelenim površinama, a najinteresantniji stanovnici njenih parkova su veseli zeleni papagaji koji rado “komuniciraju” sa prolaznicima.
Autor teksta: N. K.