Mediteranska ishrana je povezana sa nizom zdravstvenih dobrobiti, uključujući i manju učestalost demencije. Istraživači Templ univerziteta utvrdili su da je glavni sastojak te ishrane koji čuva mozak – ekstra devičansko maslinovo ulje.
U novom istraživanju na životinjama, istraživači su pratili kako dugoročna konuzumacija ekstra devičanskog maslinovog ulja štiti pamćenje i smanjuje formiranje amiloidnih naslaga i neurofibrilarnih zaplitanja u mozgu – što su klinički markeri Alchajmerove bolesti.
Istraživači su takođe identifikovali mehanizam koji leži u osnovi zaštitnih efekata ekstra devičanskog maslinovog ulja. “Utvrdili smo da maslinovo ulje smanjuje upale, ali je najvažnije to što aktivira proces poznat kao autofagija”, objasnio je vođa istraživanja prof. dr Domeniko Pratiko. Autofagija je proces pomoću kojeg ćelije razlažu i čiste intracelularni otpad i toksine, u koji spadaju i amiloidne naslage i tau čvorovi.
U cilju ispitivanja istraživači su koristili miševe sa dobro uspostavljenim modelom Alchajmerove bolesti. Miševi su razvili tri glavne karakteristike bolesti – smetnje u memoriji, amiloidne naslege i neurofibrilarne čvorove. Životinje su podeljene na dve grupe, od kojih je jedna hranjena uobičajeno, a drugoj je u ishranu dodato ekstra devičansko maslinovo ulje.
U početku nije bilo razlike između dve grupe životinja. Ali, u uzrastu od 9 i 12 meseci, miševi koji su hranjeni sa dodatkom maslinovog ulja bolje su obavili testove radne memorije, prostorne memorije i sposobnosti učenja.
Proučavanje moždanog tkiva obe grupe miševa otkrilo je drastične razlike u izgledu i funkcionisanju nervnih ćelija. Istraživačima je prvo upao u oči sinaptički integritet. Osnosno, očuvanost veza među neuronima, poznatim kao sinapse, bio je daleko veći kod životinja hranjenim ekstra devičanskim maslinovim uljem. Pored toga, u poređenju sa miševima hranjenim obično, moždane ćelije miševa hranjenim maslinovim uljem pokazale su drastično povećanje aktivacije autofagije nervnih ćelija, koja je i dovela do smanjenja količine amiloidnih naslaga i tau čvorova.
“Ovo je vrlo važno otkriće”, objasnio je dr Pratiko, “pošto sumnjamo da smanjenje autofagije i jeste to što obeležava početak Alchajmerove bolesti”.
Ovim je dokazana preventivna uloga maslinovog ulja. Dalje, istraživači nameravaju da uvedu maslinovo ulje u ishranu miševa nakon 12 meseci, kad već nastanu amiloidne naslage i čvorovi, jer to je obično trenutak kada se pacijenti i javljaju lekarima zbog problema sa demencijom. Cilj je da se utvrdi da li dodavanje maslinovog ulja u ishranu može da zaustavi, pa čak i izleči to oboljenje.
Preuzeto: Zdravahrana.com