Međunarodni dan dece obolele od raka ustanovljen je 2002. godine, od strane Međunarodne kofederacije Udruženja roditelja dece obolele od raka. U Srbiji je postao deo Кalendara javnog zdravlja 2013. godine. Obeležava se 15. februara, sa ciljem podizanja svesti o malignim bolestima u dečijem uzrastu, kao i dodatne podrške naporima koji imaju za cilj obezbeđivanje adekvatne dijagnostike, lečenja i podrške porodicama.
Rak kod dece čini od 0,4 do 4% svih malignih bolesti u opštoj populaciji širom sveta. U proseku, u svetu oboljevanje od raka kod dece čini 1%, u Evropi 0,4% i u Srbiji oko 0,7%. Najveće učešće u strukturi oboljevanja se registruje u Africi, 4%, uglavnom zbog razlika u starosnoj strukturi i očekivane dužine trajanja života na rođenju.
Polovinu svih malignih bolesti dečijeg uzrasta čine leukemije, limfomi i tumori mozga koji su ujedno i najčešći razlog smrtnog ishoda kad je reč o malignim bolestima. Ipak, ohrabruje podatak da je petogodišnje preživljavanje u Srbiji, u uzrastu do 14 godina, poraslo sa nekadašnjih 54% na čak 80%, čime se približavamo postignućima razvijenih zemalja Evrope i sveta.
Rana i tačna dijagnostika malignih bolesti kod dece, praćena efektivnim lečenjem, treba da bude cilj uspešnog pristupa u kontroli ovih bolesti, a procenat izlečenja raka kod dece je znatno veći, nego u populaciji odraslih.
Svetska zdravstvena organizacija i Međunarodno udruženje za borbu protiv raka postavili su cilj da se do 2030. godine postigne eliminacija bola i patnje kod dece koja se bore protiv raka, te da se preživljavanje ukupne populacije dece sa dijagnozom neke maligne bolesti u svetu poveća barem na 60%, kao i da se roditeljima olakša obezbeđivanje neophodne nege deci i u kućnim uslovima.