U Somboru je tradicionalno i ove godine održan 17. po redu Međunarodni festival organske i etno hrane i pića, koji je bogatstvom šarenolike ponude privukao mnogobrojne posetioce. Na Festivalu su se predstavili proizvođači iz Srbije i regiona, a u prvom planu bili su tradicionalni i organski proizvodi.
Na otvaranju prisutne su pozdravili Jovica Kelić ispred Udruženja za proizvodnju organske hrane „Eco energy“, član Izvršnog odbora Saveza pčelarskih organizacija Srbije Rade Stevanović, predsednik Regionalne privredne komore Sombor Slobodan Stevančev i član Gradskog veća Đorđe Zorić, koji je zvanično otvorio festival.
„Imamo tu jedno tri, četiri baš proizvođača organske hrane. Jedne su BBS prva zadruga u Srbiji Stare Moravice, zatim imamo iz Beograda Poljoprivredno gazdinstvo koje se bavi proizvodnjom divlje jagode i tako. Znači, zašto je za Sombor ovo značajno, značajno je što mi zaista ne govorimo samo o organskoj hrani, mi radimo i žensko preduzetništvo i još mnogo stvari koje su važne za održanje jedne lokalne zajednice”, naveo je Jovica Kelić.
Nakon otvaranja program su ulepšali nastupi kulturno-umetničkih društava iz Sombora i okoline. Neki od njih istakli su zašto je značajan nastup na ovakvim festivalima.
„Važno je pre svega zato što to je jedan deo vida naše kulture, naše istorije i mislim da je veoma lepo kad se neko bavi sa time”. (Darko Kovačević, folkloraš iz Sivca)
„Tradicija nažalost više ne živi u narodu kao pre, drukčije se živi, drukčije se obrađuje zemlja i običaji, tako da sva ta naša tradicija se čuva baš kroz rad u domovima kulture i kulturno-umetničkim društvima, kroz folklorne sekcije, pevačke grupe, učenje tradicionalnih instrumenata i nastupe na ovakvim festivalima, kojih je somborska sredina prepuna. Sombor je meni lično uvek lep grad, pitom. Ima bogatu tradiciju, raznoliku, to znam pošto imamo prilike da jako lepo sarađujemo sa Somborcima, i sa Bunjevcima, Srbima, Šokcima, Ličanima i ostalo, znači jako šarenolik grad”. (Zlata Purić, umetnički rukovodilac Folklornog ansambla Doma kulture Sivac)
A zašto je očuvanje tradicije važno, istakao je učitelj Dejan Vlaškalić.
„Pa to je u principu veoma važno. Čuvanjem tradicije i kulture i prenošenjem na mlađe čuvamo ono što je nekada bilo za narode ovog podneblja posebno, eto mi ovde u ovim krajevima se bavimo očuvanjem najviše tradicije Srba starosedelaca u Vojvodini, pošto smo bili okruženi drugim narodima pa se najviše bavimo sa time i zato je to jako važno i za mlade da znaju kako je i bilo nekada u našim krajevima. Kako mi to radimo, pa evo ja na primer radim u školi, pa kroz određene neke slobodne aktivnosti koje su vezane za to obrađujemo neke narodne pesme i igre iz najviše naših krajeva, odnosno našeg kraja i našeg naroda”.
Organizator Međunarodnog festivala organske i etno hrane i pića je Udruženja za proizvodnju organske hrane „Eco energy“, u saradnji sa Turističkom organizacijom Grada Sombora.
OVAJ PROJEKAT JE SUFINANSIRAN IZ BUDŽETA GRADA SOMBORA.