Ministarstvo kulture saopštilo je da projekat „Istraživanje i prezentacija nasleđa i zaostavštine proroka Miloša i Mitra Tarabića“ podržan jer doprinosi očuvanju i promociji etnološkog i antropološkog nasleđa užičkog kraja.
U saopštenju „povodom pisanja pojedinih medija“ o pomenutom projektu, navedeno je da ga je Komisija ministarstva podržala na konkursu u oblasti muzejskog nasleđa pomenuti projekat i zato što će biti osnov za formiranje buduće stalne muzejske postavke.
„Proročanstva, usmena i pisana sastavni su deo kulturne baštine svake zemlje jer oslikavaju socio-humanističku sliku naroda i vremena u kome su nastali zbog čega imaju posebnu društvenu i kulturnu vrednost“, kaže se u saopštneju.
Iz ministarstva podsećaju da je cilj projekta „istraživanje, dokumentovanje i prezentacija građe u Arhivu i Muzeju grada Užica, beleženje predanja, porodične kolekcije i prikupljanje originalnih predmeta u ličnim koje se nalaze u zaostavštinama lokalnog stanovništva i imaju odgovarajuće kulturno istorijske vrednosti“.
Kako je navedeno, na osnovu uvida u strukturu, ciljeve i način realizacije projekta, „konkursna komisija ministarstva ocenila je da su članovi projektnog tima iskusni stručnjaci iz oblasti etnologije i arhitekture iza kojih stoji više velikih, uspešno realizovanih projekata“.
Ministarstvo je saopštilo da je etnolog i muzejski savetnik Bosa Rosić, „jedna od najboljih poznavaoca etnološkog nasleđa užičkog kraja, aktivni učesnik u osnivanju prvog muzeja na otvorenom Staro selo Sirogojno i dobitnica Vukove nagrade“.
Rosić nesumnjivo garantuje da će i projekat „Istraživanje i prezentacija nasleđa i zaostavštine proroka Miloša i Mitra Tarabića“ biti izveden u skladu sa najvišim stručnim i profesionalnim standardima, navodi se u saopštenju.
Iz ministarstva podsećaju da je podršku projektu preporukom dao Narodni muzej u Užicu, a ceo projekat rekonstrukcije porodične kuće Tarabića podržao je Grad Užice.
Projekat predstavlja primer zajedničke saradnje u oblasti zaštite kulturnog nasleđa Zadužbine, ustanova kulture i lokalne samouprave, ističe ministarstvo.
U saopštenju se dodaje da je projekat pravi primer da se „Tarabićima, jedinstvenom srpskom proročkom predanju, pristupa na način da se istraživanjem i povezivanjem ustanova zaštite i fondacije neguje i prenosi sećanja i time čuva identitet čitave zajednice ovog kraja“.
„Kada bi se zlonamerni autori tekstova koji kruže društvenim mrežama manje bavili političkim spinovanjem i bili bolje upućeni u kulturu i nasleđe, znali bi da je grad Salon de Provans kuću u kojoj je Nostradamus živeo pretvorio u njegov muzej“, kaže se u saopštenju.
Ministarstvo je naglasilo da „istraživanje, očuvanje i prezentacija proročke tradicije predstavljaju dragoceni deo životne i kulturne tradicije jednog mesta i naroda“.