Sprovedeno je vanredno uzorkovanje i ispitivanje kvaliteta vode Dunav, a nakon potonuća barže “Lola 5” kod Bačke Palanke potvrdilo je prethodno dobijene rezultate – da se analizirani parametri kreću i propisanim granicama, saopštilo je Ministarstvo zaštite životne sredine,
U saopštenju se navodi da promena organoleptičkih osobina vode reke Dunav (boja, miris vode i vidljive otpadne materije) ni nakon vanredne analize nije uočena.
Fizičko-hemijska i hemijska analiza uzoraka vode pokazala je da su se vrednosti parametara, kao što su pH vrednost, elektroprovodljivost, rastvoreni kiseonik, procenat zasićenja vode kiseonikom, amonijačni azot, nitrati, nitriti, ortofosfati, ukupan fosfor i hemijska potrošnja kiseonika, kretale u propisanim graničnim vrednostima za I i II klasu kvaliteta površinskih voda.
Rezultati analize sadržaja ukupnog organskog ugljenika i ukupnog azota pokazuju da su dobijene vrednosti odgovarale III klasi kvaliteta površinskih voda, poručuju iz ministarstva.
– Agencija za zaštitu životne sredine uzorkovala je vodu Dunava 9. januara na pet lokacija kod mosta “25. maj” koji spaja granične prelaze Bačka Palanka – Ilok, i to u zoni potonuća, uzvodno i nizvodno od potonule barže – navodi se u saopštenju.
Na ovim lokacijama voda je uzorkovana i 5. i 6. januara, neposredno nakon potonuća.
Akcident se, kako se podseća, dogodio kada je nemački brod “Antonia” udario u stub mosta “25. maj” na graničnom prelazu Bačka Palanka–Ilok, na teritoriji plovnog puta Dunava u Hrvatskoj. Brod je vukao natovarenu baržu “Lola 5” koja je potonula.