Svi stanovnici žive u identičnim vilama koje pršte od luksuza
Kinesko selo Huaki smešteno je u pokrajini Jiangsu, a poznato je i po nazivu “selo bogataša”.
Neboderi od 72 sprata, helikopteri koji kruže na nebu, kao i tematski park čine ovo mesto potpuno drugačijim od ostalih na svetu.
Ali, postoji jedna caka. Ukoliko niko odluči da spakuje kofere i preseli se na neko drugo mesto, ostaje bez vile i novca na bankovnom računu. Upravo je to razlog što se niko ne usuđuje da ga napusti, kako ne bi završio na ulici.
Kinesko selo bogatašaFoto: Profimedia
Većina stanovnka rad sedam dana u nedelji, te se logično postavlja pitanje, gde troše toliki novac? Očigledno samo u Huakiju.
Pre 30-ak godina ovo selo je bilo jedno od siromašnih kineskih sela koje je brojalo samo oko 600 stanovnika. Ali tada se pojavio vsoki partijski dužnik Vu Renbao s planom da donese prosperitet ovom mestu. Osnovao je nekoliko firmi, te siromašne ljude preobratio u bogataše.
Kada je 2004. godine u medijima objavljeno kako stanovnk sela godišnje u proseku zaradi 18.000 dolara, zainteresovanost javnosti je porasla. Zanimljivo je da je taj iznos znatno veći od onog koji možete zaraditi u drugim kineskim pokrajinama.
Kako bi pokazali snagu sela, 2011. godine vlasti su izgradile fascinantan neboder na 72. sprata, za čiju je izgradnju potrošeno 430 miliona dolara.
Kinesko selo bogatašaFoto: Profimedia
Visina nebodera je 328 metara, a 4 metra je viši od Ajfelovog tornja u Parizu.
Selo ima i prevozno sredstvo, ali verovali ili ne, ono kruži nebom u vidu helikoptera. Stanovnici tako imaju tu privilegiju da za samo 10 minuta budu u okolnim gradovima.
Tu je i veliki tematski park u kojem se nalaze replike slavnih građevina, kao što su Kineski zid i Zabranjeni grad.
Pitanje kako je Huaxi od siromašnog sela došao do svega ovog i dalje je obavijeno velom tajne. Stanovnici o svom bogatstvu ne govore i ono se smatra tajnom, a pristup medijima prilično je ograničen. Novinari ne mogu da kroče nogom dok ne dobiju odobrenja lokalnih vlasti.
Takođe, klubovi i barovi ne postoje pa se na kraju postavlja pitanje kakav je zaista život u ovom prebogatom, misterioznom, selu.
Preuzeto: Srbija Danas