Search
Close this search box.

Moćne urme umesto industrijskog šećera, ali budite obazrivi sa količinom ovog voća

Urme

Urme sadrže vitamine C, K, E, B1, B2, B4, B5, B6, B9, bakar, gvožđe, kalijum, magnezijum, fosfor, cink, kalcijum, selen, fluor, silicijum, hrom, bor , sumpor. Od njih se u visokim koncentracijama ističu kalijum, kalcijum, silicijum i magnezijum.

Među svim voćem, urme sadrže najveću količinu ugljenih hidrata: na 100 grama proizvoda ima 69 grama ugljenih hidrata. U urmama ima i dosta šećera, oko 60-65%. U svežem voću ima nešto manje šećera, jer. imaju više vode. Što se tiče kalorija, voće je negde u sredini jer u 100 grama ima oko 290 kalorija. Obično tako velika količina šećera podrazumeva visok glikemijski indeks u proizvodu. Ovo je delimično tačno, ali za razliku od ugljenih hidrata i šećera, urme sadrže posebne kiseline: pantotensku, niacin, riboflamin. Oni u velikoj meri olakšavaju svarljivost ugljenih hidrata i kontrolišu nivo šećera u krvi.

Takođe, plodovi urmi se mogu pohvaliti da sadrže više od 20 vrsta raznih aminokiselina koje su potrebne organizmu, a koje nećete naći u većini drugog voća.

Naučna istraživanja

Naučni časopis „Biologija i integrativna medicina“ beleži neka od korisnih svojstava koje voće ima. Prvo, u urmama uopšte nema holesterola.

Drugo, pektin i dijetalna vlakna koja čine voće imaju pozitivan efekat na probavni sistem i čak smanjuju rizik od određenih karcinoma.

Treće, visoka koncentracija magnezijuma i kalijuma blagotvorno utiče na funkcionisanje srca i krvnih sudova. Prisustvo selena u proizvodu pomaže sudovima da se bore protiv manifestacije vaskularnih bolesti i smanjuju rizike od njihovog formiranja i daljeg razvoja.

Takođe, zbog obilja antioksidanata, urme pomažu organizmu da se nosi sa bolestima.

Urme mogu naštetiti ljudima sa visokim nivoom šećera u krvi. plodovi nisu u stanju da u potpunosti nadoknade visoki GI. Oni koji imaju bilo kakve patologije gastrointestinalnog trakta, bolesti bubrega, prekomernu težinu, alergije na fruktozu treba da se uzdrže od pijenja i prvo se konsultuju sa lekarom.

Prema preporukama lekara i nutricionista, ne možete jesti više od 15 urmi dnevno. Ipak, imaju puno šećera. Norma za odraslu osobu je 6-8 komada, za dete 3-4 komada. Proizvod se dugo vari, pa ga je najbolje konzumirati ujutru.

Tagovi:
Pročitajte još: