Moćni Portugal “zgazio” Švajcarsku

Portugal

Portugalija je klasa za Švajcarsku, uverljivom igrom i pobedom od 6:1 (2:0) zakazala je četvrtfinalni duel sa Marokom na Mundijalu u Kataru. U razmaku od pet minuta Gonsalo Ramoš i Pepe su tresli mrežu Zomera i već posle prvog dela trasirali su put Portugaliji ka subotnjem meču (16.00, TV Arena Premium 1) za ulazak među četiri najbolja tima na planeti, a do kraja su zatrpali mrežu Zomera (Ramoš dva, Gereiro).

Švajcarska je maksimum izvukla protiv Srbije u grupnoj fazi, večeras uz manjak kvaliteta nisu imali ni svežinu da pariraju kvalitetnijem rivalu. Za utehu im ostaje što su od 1954. godine (bili domaćini) i poraza od Austrije 7:5, prvi put uspeli da postignu gol u nokaut fazi Mundijala, a četiri puta su bili eliminisani u osmini finala bez postignutog pogotka.

Iskusni selektor Portugalije Fernando Santoš ne greši dva puta, imao je tokom poslednjih godinu dana dva duela sa Švajcarskom u Ligi Nacija i savršeno tačno znao je kako da ih neutrališe i posebno kako da ih ugrozi. Ostavio je Kristijana Ronalda na klupi, dao je šansu ubitačnom golgeteru Benfike Gonsalu Ramošu i pogodio u centar jer je on već u 17. minutu poslao strelu brzine 105 kilometara na čas i skinuo paučinu iz ugla golmana Zomera, a zatim dodao još dva uz asistenciju i bio centralna figura meča.

Dobro popunjeni vezni red sa Otavijom, Karvaljom i Bernardom Silvom imao je apsolutnu kontrolu, diktirao je jak ritam koji Švajcarci nisu mogli da isprate. Koliko je iskusni Pepe jak u skoku zna se već dve decenije, a kad mu se dozvoli da dođe i skoči posle prekida na peterac onda je pogodak neminovan. Bruno Fernandeš je sjajno izveo korner, a Pepe (39 godina) je već u 23. minutu postao drugi najstariji strelac na SP posle Rožea Mile.

Nisu Portugalci dozvolili Švajcarskoj da im napravi problem u napadu, odsekli su Šaćirija, bili su agresivni na Embolu, pa osim slobodnjaka krilnog veziste Čikago Fajera nisu opasnije ugrozili Dioga Kostu.

Nisu se Švajcarci mnogo pitali ni u nastavku meča. Portugalija nije spuštala papučicu sa gasa iako to često radi, već je pritiskala za treći gol koji bi im doneo mirnu završnicu. I nisu čekali dugo, jer je Gobnsalo Ramoš već u 51. minutu na pas Daloa i drugi put matirao Zomera. Tu je bila stavljena tačka što se tiče imena četvrtfinaliste. Nisu se tu završile i muke Švajcarske koja je bila nokautirana, pa je posle kontre Ramoš dodao asitenciju za beka Rafaela Gereira i u 55. minutu na semaforu je stajalo 4:0! Jedinu grešku odbrane Portugalije kaznio je Akanđi, ali je to bila mala uteha za Švajcarsku.

Da je ovo bilo njegov šou, Gonsalo Ramoš je pokazao u 67. minutu kada je na pas odličnog Žoao Feliksa i treći put matirao Zomera. Ušao je i Kristijano Ronaldo da ubeleži svoj 22. nastup na petom Mundijalu, ali nije uspeo da postigne i novi pogodak (jedan poništen zbog ofsajda), pa je ostao na osam golova, jedan manje od rekordera Portugalije Euzebija.On nije uspeo da se upiše u strelce, ali jeste Leao stavljajući tačku na briljantno izdanje Portugalije