Istočnjačke tradicije i tradicionalna medicina, posvećuju veliku pažnju tehnikama disanja.
Važno je da disanje bude duboko i bez prekida.
Jogijsko disanje, koje se naziva pranajama, smiruje um i izbacuje neželjene misli. Pored toga, ono poboljšava koncentraciju i donosi više kiseonika u mozak od normalnog disanja.
U pitanju je, takozvano anuloma viloma disanje, odnosno, naizmenično disanje na jednu i drugu nozdrvu.
Ova disajna vežba povezuje moždane hemisfere, čime podstiče mozak da radi bolje.
Kada udahnete na levu nozdrvu, vi aktivirate desnu stranu mozga i obrnuto. Ova vežba poboljšava i dovodi u ravnotežu protok vazduha kroz nozdrve, čisti sinuse i podiže imunitet.
Vežba se izvodi na sledeći način:
Sedite na pod prekrštenih nogu, ili kleknite. Neka vam kičma bude ispravljena, ali opuštena. Spojite palac i kažiprst levog dlana (Jnana Mudri položaj) i postavite ruku nalevo koleno. Neka vam na desnoj šaci kažiprst i srednji prst dodiruju dlan, dok su vam drugi prsti ispruženi (takozvani Višnu Mudru položaj).
Zatvorite desnu nozdrvu palcem desne ruke i udahnite kroz levu nozdrvu, zatim domalim prstom desne zatvorite levu nozdrvu i izdahnite na desnu, udahnite na desnu i ponovo palcem zatvorite desnu nozdrvu i izdahnemo na levu.
Ovaj sled predstavlja jedan krug vežbe, a potrebno je da ih uradite sedam dnevno.
Dišite što mirnije i dublje. Kao i sve vežbe disanja koje se praktikuju u jogi, i ova treba da se izvodi na prazan stomak.
Preuzeto: objektiv.rs
Foto: Shutterstock