fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Mozak direktno povezan sa imunitetom

Mozak je direktno povezan sa imunim sistemom putem limfnih sudova čije postojanje je ranije bilo nepoznato. Ovo otkriće naučnika Medicinskog fakulteta Univerziteta Virdžinija, moglo bi da bude od suštinskog značaja za otkrivanje i lečenje bolesti kao što su autizam, Alchajmerova ili multipla skleroza. 
Ovo otkriće naučnika Univerziteta Virdžinija iz osnova menja način na koji su ljudi posmatrali centralni nervni sistem i njegovu vezu sa imunim sistemom. 

„Kao i svako drugo tkivo, i mozak je povezan sa perifernim imunim sistemom putem meningealnih limfnih sudova. Ovo otkriće menja ceo pristup izučavanju neuroimune interakcije“, kaže dr Džonatan Kipnis, profesor odeljenja za neuronauke Univerziteta Virdžinija i direktor Centra za imunologiju mozga i glia (ne-neuronske ćelije koje održavaju ravnotežu, formiraju mijelin i obezbeđuju podršku i zuaštitu neuronima u centralnom i perifernom nervnom sistemu). „Verujemo da za svaku neurološku bolest koja ima imunološku komponentu, ovi limfni sudovi igraju glavnu ulogu.“

Ovo neverovatno otkriće (jer se verovalo da je ljudski organizam proučen do tančina) se pripisuje Antoanu Lovou, postdoktorantu u Kipnisovoj laboratoriji. Limfni sudovi u mozgu su bili vrlo dobro sakriveni. Naime, ispostavilo se da oni prate glavne krvne sudove do sinusa, što je oblast koja je i inače teško dostupna za snimanje. Takođe, ovi limfni sudovi su tako blizu krvnim sudovima, da ih nije lako uočiti, ako ne znate šta tačno tražite.

Neočekivano prisustvo limfnih sudova otvara čitav niz pitanja na koje nauka tek treba da odgovori, a koja se odnose na funkcionisanje mozga i bolesti koje ga pogađaju. Na primer, Alchajmerova bolest nastaje kao posledica akumulacije velikih delova proteina u mozgu. „Mislimo da se oni možda akumuliraju u mozgu zato što se ne izbacuju efikasno putem pomenutih limfnih sudova“, kaže dr Kipnis. On napominje da ovi sudovi izgledaju drugačije kod starijih ljudi, pa je uloga koju imaju u starenju još jedna stvar koju bi trebalo ispitati. Postoje brojne neurološke bolesti, od autizma do multiple skleroze koje treba preispitati u svetlu novog otrkića. 
 
 

Preuzeto: Zdravahrana.com

Tagovi:
Pročitajte još: