Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Muzej Podunavskih Nemaca – svedočanstvo dugog naseljavanja Nemaca u Apatinu

Muzej Podunavskih Nemaca – svedočanstvo dugog naseljavanja Nemaca u Apatinu

Na teritoriji opštine Apatin, od davnina su se naseljavali brojni narodi. Poslednjih nekoliko vekova, najčešće su to bivali – Nemci. Njihovo naseljavanje posebnu ekspanziju je doživelo nakon sklapanja Požarevačkog mira, a Nemci su Apatin birali iz brojnih praktičnih razloga – zbog blizine reke, plodnog tla, ali i zbog toga što je Apatin predstavljao važan privredni centar. Vredni i revnosni kakvi jesu, upravo su se zbog navedenog masovno ovde naselili i sa sobom doneli svoju kulturu, umetnost, način života i običaje, koji su se kasnije, spletom raznih okolnosti, pomešali sa ostalim autohtonim ili doseljenim stanovništvom i njihovim navikama.

Složno živeći ovde vekovima, Nemci su značajno doprineli razvoju celokupne apatinske sredine: sagradili su prvu pivaru na ovim prostorima u drugoj polovini XVIII veka, kao i fabriku svile. Apatin je, međutim, krajem istog veka, doživeo poplave katastrofalnih razmera, te je gotovo sve što je sagrađeno bilo uništeno. Tada je otpočela izgradnja i razvoj novog, modernog Apatina. U tom trenutku, Nemci su većinsko stanovništvo, pa tako podižu svoje crkve, trgovine, zanatlijske radnje, a bave se intenzivno i ribarstvom i brodogradnjom.

Sve do kraja Drugog svetskog rata, oni su živeli ovde, a po dolasku komunista na vlast u novostvorenoj državi, oni su se, masovno, vratili u svoju domovinu, najviše u Ulm iz kog je većina njihovih predaka i potekla. Za sobom su ostavili ukorenjene institucije, tradiciju, kulturu i arhitekturu. Nekolicina njih koja je ostala da živi ovde, osnovala je Udruženje „Adam Berenc“, koje je, s misijom očuvanja i promocije nemačke kulturno-istorijske zaostavštine na ovim prostorima, odlučilo da za posetioce otvori – Muzej Podunavskih Nemaca.

Podunavsko nemački crkveni muzej, kako mu je zvaničan naziv, smešten je u crkvi Srca Isusovog, a jedan deo postavke nalazi se i u župnom domu. U ovom bogatom Muzeju, zainteresovani mogu da vide verovatno najveću zbirku predmeta i sakralnih umetničkih dela u ovom delu Srbije, a muzejska Biblioteka čuva gotovo 60 hiljada naslova – na svim jezicima koji se u Apatinu i okolini govore. Mnogi predmeti i knjige iz ovog Muzeja praktično su sačuvani i spaseni od zaborava iz ruševina crkava i ostalih objekata u kojima su boravili i živeli Podunavski Nemci.

Iz Muzeja često navode da im je osnovna misija da pokažu međuetničko, međunacionalno i međureligijsko razumevanje i ljubav, kao i korene zajedništva i suživota raznih naroda koji žive u Apatinu, te da edukuju posetioce o značaju nemačke zajednice za ovo celokupno područje. Njime rukovodi Udruženje „Adam Berenc“ iz Apatina, a Muzej za cilj ima promociju izuzetno bogatog multikulturalnog nasleđa Srbije i Vojvodine, a posebno Apatina, sa čime nastoji da upozna i svoje posetioce. Čini se da to, godinama, s uspehom čini.

OVAJ PROJEKAT JE SUFINANSIRAN IZ BUDŽETA OPŠTINE APATIN. STAVOVI IZNETI U PODRŽANOM MEDIJSKOM PROJEKTU NUŽNO NE IZRAŽAVAJU STAVOVE ORGANA KOJI JE DODELIO SREDSTVA.

Tagovi:
Pročitajte još: