Opština Kula, geografski smeštena u Zapadnobačkom delu Vojvodine, predstavljala je često granicu nekadašnjih carstava, te su vojske i osvajači koji su ovde boravili, znatno ostavljali traga na bogatu istoriju stanovništva. Danas, stranice ovog mesta, iako ispisane mnogim događajima, ostale su zatvorene za građane, a predmeti koji govore o tom vremenu, ostali su razasuti na mnogim mestima.
Današnje generacije Kuljana nemaju priliku gde da se sretnu sa tom bogatom istorijskom tradicijom. Ostale su im samo priče starijih ljudi, kojih je vremenom sve manje. Opštinska uprava, shvatajući ozbiljnost problema očuvanja tradicije i kulture, i značaja njihovog prenošenja budućim generacijama, došla je na ideju da se u Kuli otvori muzej. U tu svrhu, za početak tog projekta, napravljena je mala muzejska zbirka „U susret muzeju“, koja je poslužila da se građani Kule upoznaju sa delićima svoje tradicije. Ova zbirka, koja je ostvarena u saradnji sa Gradskim muzejom Sombor, pokazala je samo neke od slavnih trenutaka ovog mesta.
Najstariji eksponati koji su predstavljeni na zbirci, poput zlatnih naušnica iz perioda ranog VII veka, koje su pronađene u Kuli 1954. godine, kao i bronzanog konjičkog šlema rimske kohorte koji je pronađen u Sivcu 1958. godine, spadaju u veoma retke artifakte iz toga vremena, i samo su delić onoga što istorija kulske opštine nudi.
Pored turskih osvajača, doseljavanja Nemaca, Mađara, Rusina u ove krajeve, ona pruža i značajna imena novije istorije. Jedno od njih je svakako i ime Isidora Bajića, čuvenog Kuljanina koji je bio srpski kompozitor, učitelj, izdavač, kao i osnivač i prvi direktor Muzičke škole u Novom Sadu, jedne od prvih takvih škola na teritoriji Vojvodine. Po njemu, osnovna škola u Kuli nosi ime, a njegova opera „Knez Ivo od Semberije“, spada u red priznatih nacionalnih dela Srbije.
Zbirkom su predstavljeni i veliki industrijski giganti Kule, koji su stekli svetsku slavu svojim proizvodima i bili priznati širom sveta, kao i njihov razvoj tokom vremena. Spajanjem starog sa modernim, ova zbirka povezala je prošlost sa sadašnjošću i dala putokaz budućim generacijama.
Izložba je imala veliko interesovanje mladih sugrađana, koji su bili veoma zainteresovani za istorijat svog mesta, i koji su isticali da je ovo upravo ono što je Kuli nedostajalo kako bi se na jedan lep način povezalo nekadašnje i moderno, a budućim generacijama omogućilo da i sami istraže istoriju svoga mesta.