Nju slušamo svaki dan, bilo dok vozimo kola, sedimo u kafiću, dok treniramo…Postala je nezaobilazni deo našeg života, a i te kako može da nam pomogne da prebrodimo svakodnevni stres i probleme.
Svima je vrlo dobro poznato da je čovek od davnina neraskidivo povezan sa muzikom. Ova veza doseže do samog početka ljudske vrste na zemlji. Čovek uz svaki značajan obred i događaj, od porođaja, molitve, opraštanja od voljenih, rituala obrađivanja zemlje, koristi muziku, ples i vokal.
Ona doseže duboko u tkanje ljudskog postojanja i dnk, i samim tim svakako može u ogromnoj meri da utiče na naš život i životni kurs, može direktno da promeni stanje svesti, organizma, funkcionisanje i rada mozga kako pozitivno, tako i negativno.
U svetu su već odavno osnovane klinike koje se bave isključivo muzikoterapijom, granom psihoterapije u kojoj se kao osnovni medium za lečenje pacijenta koristi muzika različitih frekvencija. Ova grana medicine je za vrlo kratko vreme pokazala izuzetne rezultate u lečenju veoma teških oboljenja kao što su alchajmer, parkinsonova bolest, razni vidovi anksioznosti, depresije, opsesivno kompulsivnih poremećaja, smanjivanju fizičkih i emotivnih patnji i bolova i drugo.
Pacijentu se odradi detaljan pregled emotivnog i fizičkog stanja, socialno funkcionisanje i komunikacijske sposobnosti, i na osnovu dijagnoze se prepiše program koju sprovodi sertifikovani terapeut. Pacijenti se leče ne klinikama i u specijalizovanim bolnicama, ali takođe im se prepisuje i terapija koju sprovode u svojim domovima, čak i kancelarijama.
Svako je sigurno čuo da biljke dokazano bolje rastu uz Mocarta i Baha, i kako klasična muzika pozitivno utiče na trudnice i životinje. U Japanu se u mnogim kompanijama već uveliko pušta stimulisuća muzika ambijentalnog tipa, uz određenu aromaterapiju za stimulisanje produktivnosti.
Danas svako ko ima internet moze sebi da olakša i pomogne, jer je Youtube prepun raznih ambijentalnih melodija i drugih kompozicija za indukovanje željenjih raspoloženja. Od motivacionih melodija za fitnes, do opuštajućih za odmor ili čitanje knjiga.Uuz muziku bio koji sadržaj prodre lakše do svesti, tako da nam ostaje da dobro razmislimo sledeći put kojim „programom“ ćemo da nahranimo nasu dušu i telo.
Izvor: Zdrava i fit