Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Na današnji dan 1922. godine – Rođen je srpski pisac Vasko Popa, član Srpske akademije nauka i umetnosti, jedan od najvećih pesnika srpske književnosti u drugoj polovini 20. veka

Rođen je 29. juna 1922. godine u mestu Grebenac kod Bele Crkve. Osnovnu i srednju školu je završio u Vršcu, posle čega je upisao Filozofski fakultet u Beogradu, nakon čega je obrazovanje nastavio u Bukureštu i Beču.

U Drugom svetskom ratu bio je zatvoren u nemačkom koncentracionom logoru u Zrenjaninu.

Svoje prve pesme objavio je u novinama “Književne novine” i “Borba”, a prva zbirka njegovih pesama, pod nazivom “Kora”, koja je objavljena 1953. godine, smatra se pored zborke “87 pesama” Miodraga Pavlovića, prvim delima posleratne moderne poezije kod nas.

Nakon zbirke “Kora” Vasko Popa je napisao sledeće zbirke pesama:

  • “Nepočin-polje” – 1956. godine
  • “Sporedno nebo” – 1968. godine
  • “Uspavana zemlja” – 1972. godine
  • “Vučja so” – 1975. godine
  • “Kuća nasred druma” – 1975. godine
  • “Živo meso” – 1975. godine
  • “Rez” – 1981. godine
  • i ciklus pesama “Mala kutija” – 1984. godine, koja je trebalo da bude deo zbirke “Gvozdeni sad” koju nikada nije završio.

Vasko Popa je radio kao urednik u izdavačkoj kući “Nolit” u Beogradu u periodu od 1954. godine do 1979. godine. U to vreme je priredio više zbornika: “Od zlata jabuka” 1958. godine – u kom je prikazan poetski svet narodnih umotvorina; “Urnebesnik” 1960. godine – zbornik pesničkog humora, “Ponoćno sunce” 1962. godine – poetski svet pesničkih snoviđenja.

U drugom polovini 20. veka dela Vasa Pope bila su najprevođenija, a i sam je bio prevodilac sa francuskog jezika. U Vršcu je 1972. godine osnovao Književnu opštinu Vršac (KOV), a iste godine izabran je za dopisnog člana Srpske akademije nauka i umetnosti.

Preminuo je u Beogradu 5. januara 1991. godine, a sahranjen je u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju.

Preuzeto: http://edukacija.rs

Tagovi:
Pročitajte još: