Pre tačno 115. godina tadašnji kralj Srbije Petar I Karađorđević položio je kamen temeljac za izgradnju Doma Narodne skupštine, a kroz sve te godine ovo zdanje bilo je svedok burne istorije Balkana, a kroz nju su pored srpskih krunisanih glava i političara prodefilovali i Josip Broz Tito, kao i Hitlerova vojska, a ostaće upamćeno da je i gorela 5. oktobra 2000. godine!
Zgrada Skupštine Srbije pamti mnogo, tako je pored defilea srpskih kraljeva i političara, doživela da u njenom domu bude izglasan Josip Broz Tito za doživotnog predsednika SFRJ, ali i da iz nje bude iznešen u Kuću cveća, preživela je i okupaciju Hitlerove Nemačke i defile njegovih divizija, ali i paljenje tokom demonstracija 5. oktobra 2000. godine prilikom rušenja Slobodana Miloševića!
Nedostatak sredstava, a zatim balkanski ratovi i Prvi svetski rat uslovili su da je do stvaranja nove države, Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, skupštinsko zdanje bilo izgrađeno do nivoa prvog sprata. Formiranjem nove, znatno veće države, predviđene skupštinske sale za sednice više nisu bile dovoljne i zbog toga je bila neophodna njihova rekonstrukcija.
Sledeća faza u izgradnji zgrade parlamenta započela je posle smrti kralja Aleksandra Karađorđevića 1934. godine. Nosilac svih poslova postalo je Arhitektonsko odeljenje Ministarstva građevine, a glavni projektant arhitekta Nikola Krasnov.
Zgrada Skupštine bila je završena 18. oktobra 1936. godine, skoro tri decenije po polaganju kamena temeljca.
Narodna skupština Republike Srbije je najviše predstavničko telo i nosilac ustavotvorne i zakonodavne vlasti u Republici Srbiji. Jednodomna je i sastoji se od 250 narodnih poslanika, koji se po Ustavu biraju na slobodnim i tajnim izborima na mandat od četiri godine.