Engleski pisac koji je svetu književnosti darovao lik Šerloka Holmsa preminuo je na današnjii dan, 7. jula 1930. godine.
Lekar po profesiji, koji se proslavio kriminalističkim romanima i pripovetkama u kojima su glavni junaci izmišljeni detektiv Šerlok Holms i njegov prijatelj dr Votson, začevši tako detektivsku literaturu.
Plemićku titulu je dobio 1902. za zasluge u odbrani britanskih interesa, posebno u drugom Burskom ratu. Posle pogibije sina u Prvom svetskom ratu odao se spiritualizmu i napisao je roman s likom Profesora Čelendžera pod imenom Zemlja magle. Jedna od njegovih čudnijih knjiga je The Coming Of the Fairies iz 1921. jer je bio uveren u istinitost fotografija vila iz Kotingleja koje su bile glavna inspiracija za delo u kojem su se mogle pročitati teorije o vilama i duhovima. Nakon ovog dela njegova zbirka kraćih priča Avanture Šerloka Holmsa zabranjena je u SSSR-u 1929. za vreme okultizma, no ta je zabrana kasnije ukinuta.
Dojl je jedno vreme bio prijatelj Harija Hudinija, velikog protivnika spiritualističkog pokreta. Iako je Hudini smatrao spiritualističke proroke varalicama (pokušavao je i da ih razotkrije) Dojl je mislio da i Hudini ima natprirodne moći, a to je pokazao u delu Ivica nemogućeg. Hudini nije uspeo da uveri Dojla da su to samo mađioničarski trikovi, pa je prijateljstvo raskinuto.
Dela: romani “Grimizna studija”, “Pustolovine Šerloka Holmsa”, “Uspomene Šerloka Holmsa”, “Baskervilski pas”, “Beli odred”, “Izgubljeni svet”, “Veliki burski rat”, studija “Istorija britanskog pohoda u Francuskoj i Flandriji”, delo o spiritualizmu “Istorija spiritualizma”, memoarska proza “Uspomene i pustolovine”.