Na današnji dan, 23. decembra 1810. godine, rođen je Karl Ričard Lepsijus, nemački egiptolog koji se smatra osnivačem moderne arheologije.
Lepsijus je rođen u Naumburgu u Saksoniji, kao treći sin Petera Karla Lepsijusa i unuk gradonačelnika ovog grada. Studirao je arheologiju na Univerzitetu u Lajpcigu, Univerzitetu u Getingenu i Univezitetu u Berlinu, a interesovao se za egipatski jezik, litografiju i graviranje.
Njegove “Egipatske hronologije” utemeljile su naučno izučavanje rane egipatske istorije.
Sproveo je brojna istraživanja u Egiptu i Sudanu kako bi bolje upoznao drevnu egipatsku civilizaciju, a neka od svojih prvih zapažanja o piramidama zapisao je 1842. i 1843. godine, kada je proveo šest meseci u Gizi. Tada je otkrio 67 piramida i više od 130 grobnica plemića, a ostaće upamćen i po tome što je u Keopsovoj piramidi urezao hijeroglife koji slave Fridriha Vilhema IV, a koji su još uvek vidljivi.
U Egiptu se zadržao do 1845, kada se vratio u Evropu i postao profesor egiptologije na Univerzitetu u Berlinu, a kasnije i kodirektor berlinskog Egipatskog muzeja. Deceniju kasnije, vratio se u Egipat i pronašao Kanopusov edikt.
Lepsijus je proglašen i predsednikom nemačkog Arheološkog instituta u Rimu, a od 1873. do smrti bio je i direktor Kraljevske biblioteke u Berlinu.
Lepsijus je preminuo 10. jula 1884. u Berlinu.