Na današnji dan 1922. godine – Rođen je srpski pisac Vasko Popa, član Srpske akademije nauka i umetnosti, jedan od najvećih pesnika srpske književnosti u drugoj polovini 20. veka. Najpoznatija dela: “Kora”, “Nepočin-polje”, “Sporedno nebo”, “Uspravna zemlja”, “Vučja so”, “Živo meso”, “Kuća nasred druma”.
Dogodilo se na današnji dan – 29.6.
1613. godine – Londonsko pozorište “Glob” izgorelo je u požaru tokom prve predstave Šekspirovog komada “Henri VIII“.
1798. godine – Rođen je italijanski pisac Đakomo Leopardi, najveći lirski pesnik italijanskog romantizma i jedan od najznačajnijih u evropskoj poeziji 19. veka. Najznačajnija dela: “Silviji”, Ljubav i smrt”, “Zibaldon”, dnevnik “Misli”.
1855. godine – U Londonu je izašao prvi broj lista “Dejli telegraf”.
1864. godine – Samjuel Krauter postao je biskup u Nigeriji, prvi crnac biskup Engleske crkve.
1869. godine – Proglašen je Namesnički ustav koji je kneževinu Srbiju uveo u doba ustavnosti. Prvi put u istoriji Srbije skupština je postala zakonodavni organ, mada sa ograničenim pravima.
1873. godine – U Stričićima u Bosanskoj krajini rođen je pisac Petar Kočić, autor satira “Jazavac pred sudom” i “Sudanija”.
1880. godine – Francuska je anektirala pacifičko ostrvo Otaheite, koje je od 1842. godine bilo francuski protektorat.
1882. godine – U Beogradu je pušten u rad prvi savremeni vodovod koji je napravljen prema projektu nemačkog inženjera Oskara Smrekara. Iz pet dubokih bunara grad je dobijao oko 65 litara vode u sekundi.
1886. godine – Rođen je francuski državnik Rober Šuman, premijer (1947-1948). Na njegov predlog (“Šumanov plan”) osnovana je 1952. godine Evropska zajednica za ugalj i čelik iz koje je kasnije nastala Evropska unija.
1900. godine – Rođen je francuski pisac Antoan Mari Rože de Sent Egziperi, autor bestselera “Mali princ”, jednog od najlepših dečjih romana u svetskoj književnosti. Nestao je u julu 1944. godine nad Mediteranom kao pilot savezničkog aviona u Drugom svetskom ratu.
1914. godine – Rođen je češki kompozitor Rafael Kubelik, dirigent Češke filharmonije. Emigrirao je 1948. godine i karijeru nastavio u SAD kao dirigent simfonijskog orkestra u Čikagu (1950), potom u Londonu kao direktor Kovent Gardena.
1939. godine – Sletanjem aviona “Diksi kliper” na aerodrom u Lisabonu obavljen je prvi komercijalni let iz SAD u Evropu.
1941. godine – U Švajcarskoj je umro poljski državnik, pijanista i kompozitor, Ignac Jan Paderevski, učesnik u akcijama za nezavisnost Poljske tokom Prvog svetskog rata, premijer i šef diplomatije (1919-1921).
1949. godine – Južna Afrika je politiku aparthejda proglasila državnom doktrinom.
1974. godine – Izabela Peron je zamenila obolelog muža Huana Perona na mestu predsednika Argentine.
1980. godine – Vigdis Finbogadotir izabrana je za predsednika Islanda. To je bilo prvi put da je za šefa države u Evropi izabrana žena na neposrednim izborima.
1992. godine – Snage bosanskih Srba napustile su sarajevski aerodrom “Butmir” nakon dvomesečne opsade i predale ga pod kontrolu mirovnih trupa UN (UNPROFOR). Time je omogućeno dostavljanje humanitarne pomoći stanovništvu Sarajeva.
1995. godine – Više od 500 ljudi poginulo je u Seulu (Južna Koreja) kada se srušila petospratna robna kuća.
1995. godine – Umrla je američka filmska glumica Lana Tarner, holivudska zvezda pedesetih godina 20. veka (“Monsunske kiše”, “Ljubav je snašla Endija Hardija”, “Imitacija života”).
1998. godine – Bivši gradonačelnik Vukovara Slavko Dokmanović, osumnjičen za ratne zločine u Hrvatskoj 1992. godine izvršio je samoubistvo u zatvoru u Ševeningenu, blizu Haga.
1999. godine – Mitingom u Čačku, na kojem se okupilo oko 10.000 ljudi, opozicioni blok Savez za promene počeo je proteste protiv režima predsednika SR Jugoslavije Slobodana Miloševića. Protesti su se unarednim mesecima svakodnevno održavali u velikom broju mesta u Srbiji, uključujući i Beograd.
1999. godine – Turska je osudila na smrt vođu kurdskih pobunjenika Abdulaha Odžalana.
2000. godine – Umro je Vitorio Gasman jedan od najvećih italijanskih filmskih i pozorišnih glumaca. Na filmu je radio sa najpoznatijim rediteljima kao što su Dino Rizi, Etore Skola i Mario Moničeli. (“Sram”, “Gorki pirinač”, “Miris žene”, “Život je roman”).
2001. godine – U Briselu je održana prva donatorska konferenacija za SRJ na kojoj je Jugoslaviji obećana pomoć od jedne milijarde i 280 miliona dolara.
2001. godine – U Beču su ministri inostranih poslova SRJ i četiri bivše jugoslovenske republike potpisali sporazum o sukcesiji, čime je okončan dugogodišnji spor oko nasleđa bivše SFRJ.
2001. godine – Premijer SRJ Zoran Žižić podneo je ostavku dan nakon izručenja Slobodana Miloševića Haškom tribunalu.
2001. godine – Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Kofi Anan (63), ponovo je izabran na novi petogodišnji mandat u svetskoj organizaciji.
2002. godine – Leka I, sin kralja Zoga, koji je vladao Albanijom od 1928. do 1939. godine vratio se u zemlju posle 63 godine progonstva.
2003. godine – Polaganjem zakletve Beatris Merino, ugledni advokat bez političkog iskustva, postala je prva žena premijer u istoriji Perua.
2003. godine – Umrla je čuvena holivudska glumica Ketrin Hepbern koja je igrala u preko 50 filmova i osvojila četiri Oskara za uloge u filmovima: “Jutarnja slava”, “Pogodi ko dolazi na večeru”, “Zima jednog lava” i “Na zlatnom jezeru”.
2004. godine – Haški tribunal osudio je bivšeg lidera Srba u Hrvatskoj Milana Babića na 13 godina zatvora, za zločine protiv čovečnosti nad hrvatskim civilima u bivšoj Republici Srpskoj Krajini (RSK) 1991-1992. godine. Babić je 5. marta 2006. godine izvršio samoubistvo u pritvorskoj ćeliji u Ševeningenu.
2012. godine – Evropska unija je u Briselu počela pristupne pregovore sa Crnom Gorom.
Preuzeto i foto: http://edukacija.rs