Prema Kalendaru javnog zdravlja 20. mart se obeležava kao Nacionalni dan borbe protiv raka dojke sa ciljem skretanja pažnje javnosti na raspostranjenost te bolesti i na podizanje svesti žena o značaju preventivnih pregleda u njenom ranom otkrivanju.
Rak dojke je vodeći uzrok obolevanja i umiranja od malignih bolesti kod žena u Republici Srbiji. Prema podacima Registra za rak, Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” za 2014. godinu, ukupan broj novootkrivenih slučajeva raka dojke kod žena na teritoriji Republike Srbije bio je 3690, dok je standardizovana stopa incidencije iznosila 53,3 na 100.000.
Ukupan broj smrtnih slučajeva od raka dojke kod žena iznosio je 1648, dok je standardizovana stopa mortaliteta bila 19,7 na 100.000.
Srbija se kada je u pitanju rizik od obolevanja od raka dojke nalazi u sredini u Evropi zajedno sa ostalim zemljama regiona. Međutim, kada je u pitanju umiranje od raka dojke žene u našoj zemlji su pod visokim rizikom u odnosu na druge osobe ženskog pola u Evropi.
U 2017. godini organizovani skrining raka dojke u Srbiji sprovodio se u 35 domova zdravlja, kao i radom mobilnih mamografa na terenu. Prema kriterijumima Nacionalnog programa za rano otkrivanje karcinoma dojke, ciljna grupa su bile žene starosti od 50 do 69 godina, a urađeno je oko 45.000 pregleda u cilju ranog otkrivanja raka dojke.
Otkrivanjem raka dojke u ranoj fazi bolesti stvara se mogućnost za njegovo efikasno lečenje. Pravovremenom primenom odgovarajuće savremene terapije i daljim kontinuiranim tretmanom, moguće je očuvati zdravlje i značajno unaprediti kvalitet života obolelih žena.
Izuzetno je važno da žene brinu o sopstvenom zdravlju i da redovno sprovode samopregled dojki. Ova preporuka se odnosi i na žene mlađe životne dobi, kao i trudnice i porodilje. Neophodno je da se žene, ukoliko primete bilo kakvu promenu, odmah jave lekaru.
Izvor: Radio Odžaci