Opšte je poznata činjenica da Vojvodinu već vekovima naseljavaju ljudi sa različitih meridijana i paralela, a svoje mesto u ovom društvu pronašla je i slovačka nacionalna manjina, koja se ovde usidrila i u miru i ljubavi sa svojim komšijama razvija, čuva i baštini svoju kulturnu tradiciju i bogato nasleđe koje su poneli sa svojih ognjišta. Slovaci čine neizostavni deo nepregledne vojvođanske slagalice, a dali su veliki doprinos razvoju kulture, nauke, umetnosti i tradicije jedne autentične multikulturalne sredine kao što je naša pokrajina.
Najviše su se naselili oko Pančeva, i u Kovačici, gde su do tančina razvili svoje najtananije veštine. Naime, već više od sedam decenija, u Kovačici deluje Galerija naivne umetnosti, koja okuplja slikare naivce ne samo iz Kovačice i Vojvodine, već i iz regiona, Evrope i sveta. Svojim posvećenim i predanim radom, ova Galerija i njeni kulturni pregaoci svrstali su se među najrevnosnije promotere naivn umetnosti u svetu, a da to nije ostalo neprepoznato svedoči važan događaj iz ove godine. UNESCO je ocenio Kovačicu kao simbol kulturnog stvaralaštva i očuvanja vojvođanske kulturne baštine, te je njegov Komitet odlučio da se, na predlog Republike Srbije, slikarstvo slovačkih seljaka i domaćica svrsta na listu svetskog nematerijalnog kulturnog nasleđa.
Ovim važnim gestom, Srbija je postala prva evropska zemlja koja je zatražila i dobila upisivanje u registar kulturno nasleđe nacionalne manjine. Ovaj podatak može značiti samo jedno – Srbija i Vojvodina su sredine koje temeljno neguju, poštuju i čuvaju pripadnike nacionalnih manjina i njihove tradicije i običaje, a upisivanje u registar UNESCO-a značajno je kako za Slovake, tako i za celu našu državu. Ovo je i svojevrsna potvrda da je slovačka naivna umetnost izrazito kulturno i kulturološki relevantna, te da ima izuzetno pozitivnu ulogu pri promovisanju Srbije kao multikulturalne i tolerantne sredine, koja čuva bogatstvo i različitost svojih građana. Interesantan je podatak da se među slovačkim naivcima, do sada, nalazi najveći broj žena, što govori i o pozicioniranju žena u našem društvu.
Inicijativa za upisivanje baštine nacionalnih manjina neće ostati samo na ovome. Pored slovačkih slikara naivaca, u planu je da Republika Srbija promoviše i druge nacionalne manjine i njihove različitosti, čime će obogatiti svetsku baštinu novim sadržajima.
*OVAJ PROJEKAT JE SUFINANSIRAN IZ BUDŽETA POKRAJINSKOG SEKRETARIJATA ZA KULTURU, JAVNO INFORMISANJE I ODNOSE SA VERSKIM ZAJEDNICAMA APV.