Od svih programa za mršavljenje koji postoje, malo ih je tako jednostavnih i tako očigledno efikasnih kao što je to ishrana presnom hranom. Ljudi veoma često zaboravljaju koliko se kalorija „ugradi“ u namirnice prilikom uobičajene termičke obrade.
Uzevši u obzir ulje, puter, brašno, zapršku i brojne druge sastojke koji se dodaju kuvanim i prženim obrocima, nije nikakvo čudo što oni često sadrže i po 25% više kalorija nego što bi ga sadržali njihovi sastojci kada bismo ih konzumirali presne.
I još, pošto telo prilikom varenja presne hrane ima više posla, onda postoji značajna kalorijska razlika u odnosu na kuvani obrok. Jedno interesantno proučavanje na pacovima svedoči o ovome. Naučnici su pratili dve grupe pacova tokom 40 dana; jedna je jela samo sirovu hranu, a druga kuvanu i prženu. Bilo je interesantno da su se težine pacova u ove dve grupe promenile. Zaključak proučavanja je bio da ishrana sirovom hranom zaista dovodi do gubitka težine.
Eksperiment bez štetnih posledica
Na osnovu ovog jednostavnog eksperimenta moglo bi se preporučiti sledeće: ukoliko hoćete da smršate, iz bilo kojih razloga, gubitak težine ćete verovatno na najjednostavniji način postići ukoliko kuvane i pržene namirnice zamenite presnim! Pa čak i da ne uzimamo u obzir ovaj eksperiment, jasno je da termička obrada, uz dodavanje ulja i drugih supstanci, povećava broj kalorija u hrani, tako da ishranom presnom hranom svakako smanjujemo broj unetih kalorija.
Koje presne namirnice da izaberemo?
Presne namirnice koje je najbolje konzumirati su, naravno, sveže voće, kao i zeleno lisnato povrće. Poznato je da zeleno lisnato povrće sadrži mnoštvo sastojaka korisnih po zdravlje. Tu spadaju kelj, karfiol, kupus, keleraba, a svakako se može koristiti i drugo povrće koje se jede sirovo. Iznenadićete se koliko ukusan obrok možete napraviti ako odabrano povrće iseckate ili sameljete u blenderu ili mikseru, dodajte mu sok od limuna i razne začine, po želji!
Naravno, ako vam je to možda i suviše “prazno”, svakako da ovakvim presnim obrocima možete povremeno dodati kašiku neke veoma zdrave masti, kao što su to hladno ceđeno maslinovo, laneno ili kokosovo ulje.
Ili, u presnu ishranu takođe možete, povremeno, uključiti pregršt oraha, lešnika, badema i sl. Imajte ipak u vidu da orašastog voća, po preporukama nutricionista, ne treba konzumirati više od 30 grama dnevno.
ZAKLJUČAK:
Od svih dijeta koje postoje, preći na sirovu hranu u određenom vremenskom periodu sigurno je najjednostavnije, najprirodnije i najbezbednije rešenje. Osim toga, presno voće i povrće sadrži po pravilu mnogo više korisnih materija (vitamina, minerala, oligoelemenata i dr) nego kuvano, pa ćete hraneći se na ovaj način u određenom periodu još i nutritivno obogatiti svoj organizam.
Preuzeto: Zdravahrana.com