Govoreći o učestalosti višeplodnih trudnoća, docent dr Đorđe Ilić, upravnik Klinike za ginekologiju i akušerstvo KCV, kaže da je prošle godine na 6.545 porođaja rođeno 177 blizanaca i 16 trojki.
Najvažniji faktor koji je doprineo učestalosti višeplodnih trudnoća je sve češća upotreba medicinski asistirane reprodukcije, pre svega vantelesne oplodnje (VTO) – objašnjava dr Ilić.
Kao razlog povećanja stope uspeha tokom postupka vantelesne oplodnje lekari navode tradicionalnu strategiju vraćanja većeg broja embriona u matericu žene što sa sobom nosi i veću mogućnost da se rode blizanci ili trojke.
Poslednje veliko istraživanje sprovedeno u Betaniji na skoro 1.400 ciklusa vantelesne oplodnje, od 2014. do 2017. godine, pokazalo je da je uspeh bio blizu 40 odsto, što prevazilazi evropski prosek.
Dr Stevan Milatović, ginekolog na klinici Betanija, naveo je da bi ipak trebalo pratiti vodeće evropske zemlje kada je reč o trendovima u ginekologiji, pa preduzeti akcije za spontanog začeća blizanačkih trudnoća. S druge strane brojke koje je izneo Milatović su impresivne.
– U poslednje dve godine je procenat blizanačkih i troplodnih trudnoća drastično porastao. Koliko je to srećan događaj za porodicu, toliko je komplikovan zbog brojnih razlika i za majku i po dete. Evropski prosek je 17 odsto blizanačkih trudnoća začetih iz postupka VTO, a 0,5 odsto sa tri ploda. Kod nas je prosek 50 odsto blizanačkih i pet odsto troplodnih trudnoća iz postupka VTO – kaže dr Milatović i dodaje da su ranije imali oko 100 pari blizanaca i trojki godišnje, a prosle godine 200 pari blizanaca.
Milatović ocenjuje da je porast obima uspeha VTO definitivno zaslužan za broj blizanačkih i triplodnih trudnoća, a rekord su, naglašava, postigli u godini kada se obeležava 30 godina otkako se postupak VTO obavlja na njihovoj klinici.
Preuzeto: SrbijaDanas