Jedna od najkontraverznijih i najopasnijih igračaka ikada, “Atomic Energy Lab Kit”, omogućavala je deci da eksperimentušu sa uranijumom. Iako je bila edukativna, ova igračka je takođe bila i radioaktivna. Na sreću, bila je u prodaji samo nekoliko godina.
Deca se prilikom igre često povređuju i ma koliko igračke bile prilagođene njihovom uzrastu, često su nezgode neizbežne zbog raznih propusta proizvođača. Takav slučaj je i sa Atomic Energy Lab-om, mini nuklearnom laboratorijom namenjenoj deci.
Tema atomske energije sredinom 20. veka doživela je pravi bum, te je kompanija A. C. Gilbert 1950. godine odlučila da iskoristi priliku i na tržište lansirala hemisjki set za decu. Namera je bila da se deci omogući da stvaraju i gledaju nuklarne i hemijske reakcije koristeći radioaktivni materijal.
U setu namenjeom “mladim naučnicima“, koji im je omogućavao da izvedu više od 150 eksperimenata, nalazili su se, između ostalog, uranijumska ruda i tri različita izvora radijacije.
Takođe, uz set je stigao i priručnik – prospekt za uranijum – čak i obrazac za naručivanje rezervnih radioaktivnih izvora. Deca su takođe imala priliku da koriste spintariskop, uređaj koji im omogućava da izračunavaju zračenje dobijeno jonizujućim zračenjem i fosforom.
Srećom, igračka je bila u prodaji samo tokom 1952. i 1953. godine, a u Americi se mogla kupiti 50 dolara.
Preuzeto: nationalgeographic.rs