Tokom 40 godina, ovaj afrički grad, bio je grad dijamanata i prve rendgen stanice, a zatim je postao pustinja. Reč je o napuštenom Kolmanskopu.
Nastanak Kolmanskopa
Jedan od radnika na železnici, Zaharias Levala, tokom 1908. godine otkrio je dijamante u blizini železničke pruge, na mestu današnjeg Kolmanskopa. Nakon testiranja, potvrđeno je da su pravi. Brzo širenje vesti o otkriću dijamanata, navelo je stotine Nemaca da se upute ka Africi u potrazi za bogatstvom.
Kolmanskop je počeo da se širi velikom brzinom i počeo da liči na pravi nemački grad. Kao i svaki drugi veliki grad, imao je svoje pozorište, bolnice, električne centrale, fabrike, plesne i sportske hale.
Izolacija i okruženost pustinjom uticali su na to da ovaj grad postane pravi nemački raj kulture. Ovakva reputacija i bogatstvo učinile su da Kolmanskop postane i prva rendgen stanica na južnoj hemisferi, ali i mesto u Africi gde je prošao prvi tramvaj.
Međutim, do 1954. godine, nakon što je cena dijamanta počela da opada, ubrzo nakon Prvog svetskog rata i nakon što su u južnijim predelima Afrike otkriveni bolji dijamanti, grad je napušten.
Kolmanskop danas
Kolmanskop je danas grad duhova, koji posećuje jedino vetar, otkrivajući i pokrivajući delove grada nanoseći velike količine peska. Vetar je tokom decenija ostavio traga i na nemačkoj arhitekturi, koja je oronula.
Peščane dine su zarobile grad duhova i ispunile unutrašnjost nekadašnjih domova. Kako bi se očuvala istorija grada, rudarska kompanija De beers osnovala je muzej, tokom 1980. godine.
Ovakav jedinstven izgled privukao je brojne turiste, pa je tako grad postao i savršena lokacija za snimanje filmova. Naime, u Kolmanskopu je snimljen i film “Kralj je živ”, 2000.godine, kao i mnoge južnoafričke televizijske serije.
Preuzeto: http://edukacija.rs