Namirnice koje regulišu hormone mogu vam pomoći da rešite ozbiljne probleme. Ceo život žene se vrti oko hormona. Naše telo je veoma osetljivo i reaguje i na najmanji hormonalni disbalans.
Čest uzročnik problema s endokrinim sistemom je neuhranjenost, koja lišava telo potrebnih vitamina i kiselina. Kao rezultat, javljaju se pad imuniteta, akne, gubitak kose i bezbroj drugih zdravstvenih tegoba. Tome se može stati na kraj ako počnete zdravo da se hranite i konzumirate namirnice koje sadrže biljne estrogene.
Namirnice koje regulišu hormone: Šta su estrogeni?
Ovo je naziv grupe ženskih polnih hormona koji se sintetišu u velikim količinama u jajnicima i u malim količinama u nadbubrežnim žlezdama. Počinju da se proizvode od samog početka seksualnog razvoja, a tokom menopauze nivo estrogena se značajno smanjuje, što snažno utiče na pogoršanje blagostanja žene.
Estrogeni su osnova normalnog funkcionisanja ženskog tela. Od njih zavisi skoro sve: libido, raspoloženje, menstrualni ciklus, pa čak i telesna temperatura. Ovi hormoni takođe igraju ogromnu ulogu u pravilnom rastu grudi kod devojčica tokom puberteta i u formiranju telesne masti kod zrelih žena. Nivoi estrogena u krvi kontrolišu zdravlje kose, kože, noktiju, i što je najvažnije, sposobnost začeća i rađanja deteta. Ženski hormoni direktno zavise od toga šta jedemo. Za proizvodnju estrogena i stabilno funkcionisanje endokrinog sistema, pokušajte da u svoju ishranu uključite sledeću hranu.
Avokado
Prava superhrana za popunjavanje nedostatka zdravih masti u ishrani. Avokado sadrži skladište hranljivih materija i jedinjenja koja se nazivaju biljni steroli. Oni utiču na hormonsku ravnotežu, a posebno na estrogen i progesteron. Avokado blokira povećanje estrogena u krvi, čime se obezbeđuje proizvodnja progesterona za normalizaciju menstrualnog ciklusa. Višak estrogena dovodi do akumulacije masnog tkiva i, shodno tome, oštrog povećanja telesne težine. Uprkos visokom sadržaju biljnih masti, avokado normalizuje nivo hormona i pomaže u održavanju idealne telesne težine.
Semenke
Lan i susam su lideri među semenkama koje utiču na hormonsku ravnotežu. Oni doprinose ne samo normalizaciji nivoa estrogena u krvi, već i smanjenju holesterola, te ubrzavaju metabolizam. Semenke se mogu dodati u razna jela: salate, peciva, jogurt. Bolje ih je koristiti samlevene za bolju apsorpciju važniih sastojaka i lakše varenje.
Orasi
Skup masnih kiselina, cinka, proteina, gvožđa i selena koje orašasti plodovi sadrže prava je blagodet za štitnu žlezdu. Zbog velike količine hranljivih materija u sastavu, svakodnevna konzumacija orašastih plodova (u malim količinama, jer je proizvod veoma kaloričan) doprinosi održanju hormonalnog balansa.
Zeleno povrće
zeleni smuti reguliše hormone
Zeleno povrće je broj jedan u održavanju pokretljivosti creva i crevnog mikrobioma, od čega direktno zavisi rad celog organizma. Nedostatak vlakana i hlorofila, koje zeleno povrće sadrži u velikim količinama, uzrokuje pogoršanje raspoloženja i mentalnih aktivnosti. Sve u telu je međusobno povezano: loše stanje izaziva stres, koji može u velikoj meri da uzdrma nivo hormona i izazove gubitak kose, pucanje noktiju i suvu kožu. Važno je da svakodnevno konzumirate zeleno povrće (kelj, celer, spanać, krastavce, tikvice, brokoli). Ono treba da zauzima najmanje četvrtinu vašeg tanjira.
Mahunarke
Pasulj je cenjen zbog visokog sadržaja aminokiselina i vitamina B. Soja je bogata kalcijumom, a leblebije vitaminom E i omega-3 masnim kiselinama. Mahunarke su bogate proteinima, što ih čini odličnom alternativom za vegetarijance ili one sa netolerancijom na laktozu. Odlični izvori biljnih estrogena su pasulj i sočivo.