Detektivi su se ove nedelje ponovo vratili na imanje na kom je Vilijam Tirel, dečak Spajdermen, poslednji put viđen pre sedam godina kako bi pretražili teren i pronažli njegove ostatke, saopštio je forenzičar.
Policija je juče ponovo pokrenula potragu za Vilijamom, raspoređujući stotine policajaca na tri različite lokacije u oblasti u kojoj je dečak poslednji put viđen. Jedna od tih lokacija je i kuća Vilijamove bake-hraniteljke.
Vilijam se igrao sa svojom sestrom u dvorištu kuće 12. septembra 2014. godine i od tad mu se gubi svaki trag.
Tada je imao tri godine i bio je u kostimu Spajdermena, zbog čega je i dobio nadimak dečak Spajdermen.
U međuvremenu su se pojavile fotografije na kojima se vidi kako policija uklanja biljke sa imanja, a policija je navodno koristila i luminol, supstancu koja se koristi kako bi se otkrili tragovi krvi.
Osim policajaca u potragu su uključeni i policijski psi.
Policija je pre dva meseca ponovo počela da pretražuje ovaj teren nakon što su se pojavile nove informacije o ovom slučaju.
Istraga je danas nastavljena, a policija je upotrebila posebnu tehniku koja se koristi prilikom traganja za telom, objasnio je ekspert za forenziku Viktorijanskog instituta za sudsku medicinu Dejvid Renson.
– To je uobičajena oprama koja se koristi da bi se identifikovao zub ili deo kosti ruke, jer delovi tela ne moraju uvek da budu na istom mestu – rekao je forenzičar.
On dalje navodi da je ovakav slučaj česta pojava posebno kada se telo ne zakopa dovoljno duboko pa ih životinje otkriju i prenesu s jednog na drugo mesto.
– Ako tražite područje gde bi mogli da se nalaze neki fragmenti kostiju, koristite nekoliko gradiranih sita kako biste pokušali da registrujete veće komade kostiju – kaže Renson, prenosi News.com.au.
Forenzičar objašnjava i da bi vrsta i stanje zemlje na imaju ključnu ulogu u razvoju istrage, jer je jako vazno da se sve dobro procedi i da se ono što ostne dobro pregleda. Policija će morati da uzme u obzir i da li je to područje zaštićeno, da li je tlo glinasto, peskovito, kao i da li je tuga proticala voda.
– Sve ovo utiče i na pronalaženje tela i na stanje u kom se telo nalazi. Na stanje tela uticalo bi i okruženje u kom je telo čuvano. Da li se nalazi u plastičnoj kesi, improvizovanom kovčegu i plitkoj grobnici. Kada započnete istragu jasno je da morate da uzmete u obzir svaku od ovih situacija i morate da imate spreman scenario za svaku od njih – kaže forenzičar.
Policija danas koristi mnoge moderne tehnike u pronalaženju uključujući fotografije iz vazduha, detektore toplote, analizu vegetacije i promene boje tla. Ukoliko se posumnja da je telo zakopano u plitkom grobu pratili bi se i tragovi kretanja životinja.
– Često se prate tragovi pasa u okolini. Praćenjem možete da proverite da li u njihovim skloništima ima nekih ostataka.
Ministar policije Dejvid Eliot potvrdio je u utorak da su stručnjaci iz vatrogasne stanice angažovani na pretrazi terena u toj oblasti.
– Uređaji za ispitivanje tla mogao bi istražiteljima da pomogne u pronalaženju ključnih tragova u potraži za malim Vilijamom – rekla je dr Paola Manji, forenzičarka sa Univerziteta Mardok.
Taj uređaj izgleda kao tanak stub i kada se ejdnom ubaci u tlo, daje detaljne informacije o tlu bez potrebe da se ono prokopava.
– Organska materija oslobađa gas i tečnosti i ima drugačiju teksturu od zemlje. Ukoliko sonda upozori na postojanje organske materije, istražitelji će upotrebiti sito – kaže ona.
Preuzeto: telegraf.rs