I ne bojte se, jer su zdravi. Mnogo, mnogo zdraviji nego što se obično misli. A evo zašto.
Krompiri su bogat izvor raznih vitamina i minerala. Krompiri sa ljuskom (dakle, to važi za mlade krompiriće) imaju izuzetno visok sadržaj vitamina B6, kao i kalijuma – i to dvaput više nego banana. Sadrže mnogo biljnih vlakana i solidne količine belančevina. Krompiri su, verovali ili ne, bogati i vitaminom C – jedan veliki kuvan krompir sadrži oko 37% preporučene dnevne količina vitamina C, dok veliki pečeni krompir sadrži još više – gotovo polovinu dnevno potrebne količine vitamina C!
Pored ovoga, krompiri sadrže i solidne količine gvožđa, mangana i magnezijuma.
Kao namirnica, imaju opuštajući efekat. Velika količina vitamina B i magnezijuma koji krompir sadrži deluje smirujuće na organizam i ublažava efekte stresa.
A ono što vam može izgledati čudno, jeste da su neka istraživanja ukazala da se krompir može uključiti čak i u redukcione dijete (one koje se sprovode specijalno zbog mršavljenja). Skrob od kojeg se krompiri sastoje je polisaharid (složeni šećer) koji u stvari može pomoći da smršate – pod uslovom da ne jedete krompire koji su se napili masti tokom prženja.
Prepručljiviji je pečeni nego prženi krompir. Jeste da su prženi krompirići ukusniji, ali će biti znatno nutritivno vredniji ako ih ispečete u rerni pa posle prelijete nekim kvalitetnim uljem, kao što je maslinovo ili kokosovo.
Ipak, oprez: krompiri imaju visok glikemijski indeks (85). Zato, ako imate problema sa šećerom u krvi, morate da pazite na količinu. Ukoliko krompire jedete sa nekom kvalitetnom mašću, hladno ceđenim maslinovim ili kokosovim uljem, na primer, to će im smanjiti glikemijski indeks, pošto istovremeno varenje masti i polisaharida usporava tempo apsorbovanja glukoze u krv. To je preporučljivo čak i ako nemate problema sa šećerom.
Preuzeto: Zdravahrana.com