fbpx
Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.

Nažalost, nema zime bez gripa

  • Ko je uzročnik gripa?

Naravno virus! Virus gripa pripada porodici koja se naziva Influenza viridae, pa je influenca – latinsko ime gripa, postalo poznato i van medicinskih krugova. Ima nekoliko tipova virusa, koji se označavaju velikim slovima abecede (A i B su najpoznatiji), u okviru kojih se nalaze podtipovi koji su dobili brojeve.

  • Kako se grip “zaradi”?

Izvor virusa je bolesno dete ili odrasla osoba. Kako su disajni organi mesto gde se virus prvo nastani, odatle se lako izbacuje u spoljašnju sredinu – kijanjem, kašljanjem, ali i direktnim kontaktom sa obolelim detetom. Ako se, na primer, bolesno dete zakašlje i stavi ruku na usta, pa se nakon toga rukuje sa zdravim detetom (istom rukom) – eto širenja zaraze (ne samo gripa). “.

  • Zašto je baš zima vreme za grip?

Virus gripa se neverovatno lako i brzo širi, a hladnoća je njegov saveznik iz mnogo razloga. Virus se u hladnom okruženju prijatno oseća i duže živi, pa se i lakše prenosi. Hladno vreme okuplja decu uglavnom u zatvorenim prostorima, gde se virus lako i brzo širi. Tako će dete u vrtiću, školi, autobusu ili na rođendanu veoma lako da “zakači” grip.

Sa druge strane, zimi nedostaje sunca, a zato je i smanjeno stvaranje vitamina D3 u koži, a on je IZUZETNO važan za jak imunitet!

  • Zašto je grip opasniji od ostalih respiratornih virusa?

Svi respiratorni virusi manje ili više oštećuju sluzokožu disajnih organa, ali virus gripa je pravi šampion u ovoj ružnoj disciplini. Njegovo širenje unutar organizma obolelog deteta je mnogo brže u odnosu na druge zimske viruse, pa zato virus gripa daleko češće daje komplikacije, od kojih su neke veoma ozbiljne. Za grip se slobodno može reći da je bolest čitavog organizma!

Grip traje duže od većine drugih bolesti koje izazivaju zimski virusi. Dete se muči bar pet do sedam dana, a kod mlađe dece ili kod osetljivih mališana to traje i duže!

  • Kako se prepoznaje dete sa gripom?

Prvi znaci gripa se ne razlikuju značajnije od ostalih infekcija – dete se prvo “potuli”, izgubi uobičajenu živost, a potom se veoma brzo javljaju sledeći simptomi i znaci:

  • Visoka temperatura – febrilnost

Ona je posledica pravog rata, odnosno borbe detetovog odbrambenog (imunog) sistema. Karakteristično je da prvih dana bolesti većina dece prilično loše reaguje na lekove koji obaraju visoku temperaturu. Čak se desi da temperatura poraste posle leka (srećom retko), što je zaista uznemirujuće. Zato treba u pomoć prizvati tuširanje mlakom vodom, naročito u intervalima između dve doze antipiretika.

  • Dete veoma loše izgleda – loše opšte stanje

Većini gripoznih mališana je skoro stalno loše – i kad imaju, i kad nemaju visoku temperaturu. Ovo razlikuje grip od ostalih respiratornih virusa gde pad temperature obično dovodi do popravljanja raspoloženja deteta.

  • Loš apetit

Odbijanje hrane je čest pratilac gripa, a neretko deca nerado uzimaju i tečnost. Jedan broj dece povraća, pa je problem dodatno uvećan. Visoka temperatura “suši” dete – dolazi do gubitka veće količine tečnosti, a ako ono tečnost ne unosi dovoljno – nastaje dehidracija. Zato dete ne treba terati da jede, ali ga treba “nutkati” da pije.

  • Slinavljenje i kašalj

Ovo je posledica direktnog dejstva virusa na nos i grlo, ali i dušnik. Sluznica disajnih organa se brani pojačanim lučenjem sekreta, ali on tada postaje problem za dete koje ima zapušen nos i skoro stalno kašlje.

  • Bolovi u celom telu

Veća deca jasno opisuju da ih sve boli. Potpuna lomnost i bolovi u kostima i mišićima su prilično karakteristični za grip. Nije retka glavobolja! Ovaj bolni sindrom je takođe rezultat prodora virusa u ceo organizam, pa i u nervni sistem – koji prenosi bolne draži, ali je delom i posledica borbe organizma sa virusom.

  • Koliko grip traje?

Trajanje bolesti zavisi od vrste virusa gripa, ali i odbrambene sposobnosti organizma. Obično grip ne traje kraće od sedam dana. No, to važi za većinu starije dece, ali ne i za mališane. Mlađa deca, kao i ona koja su slabijeg imunološkog sistema, boluju i po desetak dana (nekad i više). Naravno, ako se jave komplikacije gripa, onda je cela priča duža, pa oporavak može da se produži i na par nedelja.

  • Može li dete iste zime da dva puta oboli od gripa?

Preležan grip iza sebe ostavlja kratkotrajan imunitet, ali ipak dovoljan da u istoj sezoni ne može dva puta da se dobije isti virus. Nažalost, trenutno vladaju tri virusa gripa, tako da se može desiti (iako nije velika šansa) da isto dete dobije dva različita virus u istoj gripnoj sezoni!

  • A komplikacije?

Moguće su brojne komplikacije, a one se češće dešavaju kod male dece. Prikazaćemo najčešće:

  • Zapaljenje uha i sinusa

Skoro da možemo reći kako ovo mogu da budu sastavni delovi gripa, ili samo vidovi ispoljavanja virusa. Ipak, vode se kao komplikacije, a nastaju direktnim razarajućim dejstvom virusa na srednje uvo i sinuse. Uvo je češća meta kod male dece, a sinusi kod veće, pogotovo kod onih koji imaju sklonost ka sinuzitisima. Može da se javi i prvih dana bolesti, ali se češće dešava posle četiri, pet dana.

  • Upala pluća

Opšta iscrpljenost deteta, ali i direktan prodor virusa u pluća, može da dovede do pneumonije. I ona može da se javi brzo po početku gripa, ali deca obično “zarade” upalu pluća posle nekoliko dana od prvih simptoma. Detetu je odjednom još gore nego što je bilo, a kašalj se pojačava i dodatno ga iscrpljuje. Na vreme otkriveno zapaljenje pluća lepo može da se izleči u kućnim uslovima, ali jedan broj mališana ipak mora u bolnicu. Izbor antibiotika (iako se radi o virusnoj upali pluća, uvek se daju antibiotici – zbog pridružene bakterijske infekcije) i način primene leka je u isključivoj nadležnosti pedijatra, baš kao i odluka o eventualnom prijemu deteta u bolnicu.

Srećom, kod dece su retke opasne komplikacije na srcu i centralnom nervnom sistemu.

  • Kako se leči?

Ogromna većina dece se “sama” izleči – njihov imunološki sistem nadvlada virus, pa se dete polako oporavi i vrati normalnom životu. Zato se lečenje gripa kod većine mališana svodi na pomoć detetu da se izbori sa odvratnim virusom.

Šta mame i tate mogu sami da urade:

  • Borba protiv povišene temperature

Antipiretici (lekovi koji obaraju temperaturu) su i analgetici – dakle, smanjuju bol, pa će detetu biti dvojako lakše.

Ibuprofen (u sirupu ili dražejama) je izuzetno efikasan za ublažavanje simptoma gripa! Pored snižavanja temperatura i ublažavanja bola, ibuprofen ima i antizapaljenski (antiinflamatorni) efekat, koji je veom važan kod gripa!

Paracetamol je takođe dobar izbor, a može da se daje oralno, a kod dece koja povraćaju ili, jednostavno, neće da progutaju lek – treba stavljati supozitorije (čepiće).

Antipiretici se daju u skladu sa dozama koje preporuči pedijatar, ili kako je navedeno u uputstvu za korišćenje leka.

Prvih dana bolesti, temperatura svima teško “pada”, pa je efikasno kombinovati oba leka – naravno, nakon konsultacije sa lekarom.

  • Važno je da se unosi što više tečnosti

Dete ne sme da dehidrira, zato je važno poštovati princip: često po malo, naročito kod dece koja povraćaju. I mališani koji ne povraćaju, treba stalno da se nude da piju (nekada i teraju), jer zbog lošeg apetita i mučnine neće sami da traže. Voda (naravno, negazirana), kao i ohlađeni (nikako ledeni), blagi čajevi (ne jaki – ruski, indijski i slično) i negazirani sokovi (breskva, kajsija…) su idealni napici. Treba izbegavati kisele napitke (jake limunade) i gazirane sokove jer mogu da provociraju povraćanje.

  • Borba protiv kašlja

Terapija antitusicima se sprovodi kada se deca “razdiru” kašljući, i kada im se zato poremeti san. To su lekovi “smirivači” kašlja – koji ne leče uzrok kašlja, već “guše” nadražajni kašalj. Postoje i brojni preparati na biljnoj bazi koji mogu da pomognu.

Nos treba da je prohodan, pošto je slivanje sekreta jedan od “pogoršivača” kašlja.

  • A lekovi protiv virusa?

Treba znati da postoje lekovi protiv virusa gripa1

To nisu klasični antibiotici, već “antivirotici” – koji mogu značajno da smanje težinu bolesti i skrate tok gripa, ali i da smanje  verovatnoću nastanka komplikacija. Takav je Tamiflu (oseltamivir) Terapija je efikasna ako se započne na vreme – što pre! Pravilo je da se pre terapije potvrdi dijagnoza “brzim” testovima, koji se obave za 15-tak minuta. Nažalost, ovi testovi uglavnom nisu dostupni kod nas.

  • Kada dete posle preležanog gripa može da se vrati uobičajenim fizičkim aktivnostima?

Grip traži potpun oporavak!

Bar dve nedelje od poslednjeg dana povišene temperature, dete ne sme da se izlaže intenzivnim fizičkim naporima. Ovo je veoma važno za decu koja se bave takmičarskim sportom. Ona se, već nekoliko dana posle preležanog gripa, osećaju dobro i želela bi da nastave sa treninzima “punom parom”. To ne dolazi u obzir! Kada prođe dve nedelje poštede, treba postepeno povećavati nivo opterećenja dok se dete ne vrati u formu.

Preuzeto: Mojpedijatar.co.rs

Tagovi:
Pročitajte još: