Toplotni talas i vrućine koje će trajati sve do petka mogu biti teške i za životinje. Kućni ljubimci se obično tokom dana smeste u nekom mračnom delu stana, zalepe se za pod, obično za pločice, usporeni su i češće traže vodu.
Psi teže podnose vrućinu nego mačke, a Aleksandar Gavrić iz Animal rescue Serbia savetuje vlasnike da svoje ljubimce nikako ne izvode u najtoplijem dobu dana napolje. Napominje da mi imamo obuću na nogama, a oni mogu da isprže svoje šapice.
Šta ako dođe do toplotnog udara
– Građani treba da budu svesni da nije samo nama teško. Mi možemo da se raskomotimo, da se istuširamo, oni ne mogu da skinu krzno. Psi se ne znoje i ne mogu da rashlade telo, pa zato dahću… Kada to primetimo moramo da usporimo njihove aktivnosti. Najopasnije je izvoditi pse u najtoplije doba dana. Ako baš mora napolje, nemojte na neke betonske površine koje su usijane. Mačke ne izlaze napolje i bolje podnose vrućinu, ali ako primetite da maca dahće to znači da je na korak od toplotnog udara i tada odmah morate da reagujete, savetuje Gavrić.
Napominje da ako dođe do toplotnog udara, moramo što pre da ih rashladimo, ali ne smemo da napravimo grešku koja može da bude fatalna.
– Ako je pas recimo toliko izložen toploti, da ne može ni dahtanjem da se rashladi, moramo ga što pre odneti u neki klimatizovan prostor, ali jednu grešku ne smemo da napravimo, a to je da ga celog recimo kupamo, jer naglim hlađenjem dolazi do naglog skupljanja krvnih sudova i pas može da ugine. Prvo što treba uraditi u takvoj situaciji jeste hladiti mu šape, dakle te periferne delove, kako bi se telo postepeno hladilo, napominje Aleksandar.
Fizička aktivnost na minimumu
Ovih dana fizička aktivnost treba da bude na minimumu.
– Pre neki dan na Adi sam video čoveka kako vozi bicikl po najvećoj vrućini, a pas na povocu trči za njim. Nemojte im to raditi, može pas da kolabira, njima je teže nego nama. Oni će u kućnim uslovima, gde je klima, ventilator naći sami mesto koje im odgovara, nemojte im vi nametati mesto. Naši ljubimci će na ovim vrućinama više ležati, spavati, manje će da jedu, jedino im obezbedite vodu da imaju stalno, poručuje Gavrić.
Podseća da njih dlaka štiti i leti i zimi, samo vlasnici treba da im smanje aktivnosti što oni i sami nameću.
– Uličnim životinjama ovih dana takođe treba dodatna briga. Ostavite im vodu negde u hladovini i recimo suve granule, nikako kvarljivu hranu, savetuje Gavrić iz Animal Rescue Serbia.