Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

“Ne treba je navikavati na ruke”: Da li je ljuljanje bebe dobro ili loše?

Mama i dete

Često možete da čujete od starijih ljudi kako kažu da dete ne treba navikavati na ruke.

Sada je vreme da razrešimo ovu dilemu.

Da li je zaista loše ljuljati bebu ili to ima koristi po nju?

Većina majki bi sada reklo da je to prava uživancija za oboje, da su to momenti kada se stvara bliskost između njih i da su momenti ljuljanja bebe najemotivniji, bilo da ona u tim momentima spava ili je budna.

A zašto se to radi i u kojim situacijama najčešće?

Uspavljivanje beba na rukama

Gotovo da se može reći da ne postoji beba koja ume i voli sama da se uspavljuje, bez ljuljanja i umirivanja.  Upravo je ovo razlog zašto ljuljamo bebe.

Bebama je ritam uspavljivanja drugačiji nego kod odraslih pa im je potrebno negde oko 20 minuta da utonu u čvrst san.

Da li je ljuljanje loše?

Stručnjaci kažu da treba slušati potrebe svog deteta i da ga treba ljuljati kad god ono oseti potrebu za tim. Uostalom, tako mali su jako kratko, i treba uživati u svakom momentu koje roditeljska uloga pruža.

No, ne mora se to uvek obaviti rukama.

Mnoge mame, koriste i druge trikove da uspavaju svoje bebe.

Ljuljanje bebe u kolicima

Kad beba već malo poraste, prođe onaj period naizmeničnog spavanja i hranjenja, vreme je da se izvede malo na svež vazduh uz poštovanje određenih mera. Beba ipak veći deo dana provede spavajući, pa kad je tako, ljuškanje bebe u kolicima mnogim mamama predstavlja spas, jer one prosto uživaju spavajući na ovaj način. Mnoge mame čak i koriste kolica kod kuće da bi u njima ljuljale bebu. Ipak, iako deluje kao spas, nike preporuka da bebe spavaju u kolicima uvek. Kada utonu u san, treba ih prebaciti u krevetac.

Ovo je period kada roditelji imaju dodatne glavobolje vezano za to koja kolica kupiti, a da budu pogodna i da ispunjavaju sve funkcije koje detetu pogoduju tom momentu, ali i za period kasnije, kada bude malo veće.

Pogrešan izbor može da zakomplikuje i oteža brigu o bebi, pa treba naći najbolja kolica za vašu bebu.  Najvažnije je da kolica budu lako pokretljiva i praktična, da mogu lako da se prilagode terenu i načinu života. Pre kupovine, treba proveriti težinu kolica, da li im se točkovi lako rotiraju, da li su lako rasklopiva, kao i da li imaju jednu ili dve ručke.

Vožnja dece u kolima radi uspavljivanja

Nepisano je pravilo da deca tokom vožnje kolima brzo i čvrsto spavaju, pa se mnogi roditelji odlučuju upravo za ovu metodu uspavljivanja, kada imaju problema da uspavaju bebu. Kretanje automobila, tačnije ljuškanje deteta uz određene zvuke brujanja, dovodi do toga da se deca brže uspavaju.

Vožnja automobilom je izazov za svako dete, naročito kada su deca malo veća, jer ih zanima da razgledaju sve oko sebe. To zaista i jeste prelepo, naročito ako dete povedete u prolećni obilazak, pa zajedno uživate u razgledanju.

Bilo da se deca ljuljaju, voze u kolicima ili u automobilu, jako je važno da vreme koje se provede sa njima, bude kvalitetno. Oni su zaista jako kratko male bebe, tako da treba uživati u svakom trenutku bliskosti i nežnosti, jer kada odrastu, neće ih to više zanimati.

Ljuljaške i kolevke za bebe

Ljuljaške su poslednjih godina doživele ekspanzijui i čini se kao da ih svaka kuća koja ima malu bebu, ima. Iako stručnjaci tvrde da položaj jajeta za bebe u malom uzrastu nije preporučljiv, zbog oblika kičme i samog položaja deteta, one su popularne jer olakšavju ljuljanje bebe i njeno umirivanje.

Na tržištu su dostupne ljuljaške u raznim dezenima i oblicima, sa muzikom, igračkama i čak aplikacijama. One mogu biti spas u momentima kada je majka sama kod kuće sa detetom, pa nema ko da joj pomogne oko ljuljanja ili uspavljivanja bebe. Postoje i one ljuljaške na baterije koje same ljuljaju bebu, gde fizički prisustvo majke uopšte nije potrebno.

Bilo kako bilo, bebe uživaju u prisustvu roditelja i uz ljuljanje najbližih se prosto osećaju sigurnima. Ljuljanje beba ne treba izbegavati, već podjednako sa njima uživati u ovom preslatkom i svemogućem činu. Osim što će beba lepše i čvršće spavati, osećaj zadovoljstva zbog vremena provedenog zajedno, će biti obostran.

Preuzeto: objektiv.rs

Foto: famveld / Alamy / Alamy / Profimedia

Tagovi:
Pročitajte još: