Jedna od prvih asocijacija na jesen je kesten.
A pre svega miris pečenog kestena na ulicama.
Međutim, ova biljka je mnogo više od ukusne grice, i kesten sa razlogom zovu jesenjim zlatom.
Iako spada u orašaste plodove, sadrži daleko manje masti. Verovali ili ne, ali kesten ima samo gram masti i manje od 70 kalorija na 30 grama. Preporučena količina dnevno je oko 85 grama. A upravo 85 grama kestena sadrži 45 odsto dnevnih potreba vitamina C.
Plod kestena bogat je folatima, što je inače karakteristika zelenog lisnatog povrća. U njemu ćete osim vitamina C pronaći i vitamine B1, B2 i B6 i folnu kiselinu. Ona je zaslužna za formiranje crvenih krvnih zrnaca i za sintezu DNK. Ovo je hrana dobra za trudnice, jer sprečava pojavu anomalija kod fetusa.
I ne samo to. Unoseći kesten u organizam unosite i vlakna, magnezijum, bakar, mangan, kalcijum, gvožđe, cink i kalijum. Takođe, sjajan je pomoćnik u smanjivanju holesterola.
Može se jesti kuvan, pečen ili u obliku pirea.
Kestenje je poznato po tome što pomaže kod probavnih i bubrežnih tegoba. Čaj od kestena pomaže kod simptoma astme i bronhitisa.
Uz to, sadrži i visok nivo mono – nezasićenih masti, kao što su oleinska i palmitinska koje su dobre za zaštitu kardiovaskularnog sistema
Kada je u pitanju divlji kesten, njegova primena u narodnoj medicini je velika i može pomoći u olakšavanju brojnih simptoma.
Ipak, ne treba ga koristiti u ishrani, jer njegov ukus nije ni nalik domaćem.
Štiti od moljaca
Da zaštitite garderobu od ovih dosadnih buba, samo držite par komada kestenova u ormaru. Najbolje od svega – ne ostavlja nikakav miris.
Protiv proširenih vena i oticanja nogu
U narodnoj medicini dobro je poznat čaj od divljeg kestena. Na tihoj vatri 10 minuta kuvajte šaku kore divljeg kestena. Neka čaj poklopljen odstoji još desetak minuta. Procedite ga i uzmite po šolju ujutru i uveče.
Protiv hemoroida, upale zglobova i išijasa kao i bolnih menstruacija
Za ublažavanje simptoma, potrebno je napraviti melem na sledeći način:
Istucati 2 do 3 ploda divljeg kestena, staviti to u flašu i preliti decilitrom 96 posto alkohola ili jake rakije. Flašu dobro zatvoriti nerđajućim zatvaračem. Smesu treba ostaviti da odstoji desetak dana uz povremeno protresanje flaše.
Ako su problem hemoroidi, dobijeni ekstrakt treba procediti i dva puta dnevno uzimati samo po 10 kapi. Ako je melem napravljen protiv upale zglobova ili išijasa, njime treba masirati bolna mesta 2 do 3 puta dnevno, dok se ne oseti olakšanje.
Preuzeto: objektiv.rs