Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Nemojte duvati u hranu koju dajete bebi: Ovo može biti uzrok problema sa zubima kako raste

Duvanje u hranu

Kada novorođenče dođe u naš dom, njegovo zdravlje i dobrobit postaju prioritet. Mladi roditelji žele da zaštite svoje dete od faktora koji mogu uticati na njegovo zdravlje ili razvoj. Vredi znati da, na primer, decu moramo zaštititi od karijesa pre pojave prvih zuba. Odakle može doći do karijesa kod deteta? Nažalost, to je zarazna bolest i može se preneti od roditelja, kako prenosi Onet portal.

Zubni karijes je opasan za bebe

Novorođenčad prirodno nije izložena Streptococcus mutans – bakterijama koje se fiziološki javljaju u usnoj duplji čoveka i predstavljaju glavni etiološki faktor karijesa . Kontakt sa ovom bakterijom može izazvati karijes kod deteta i pre pojave prvog zuba.

Kada zub izbije, bakterije prisutne u ustima mogu napasti zub i izazvati razvoj karijesa. Stomatolozima često dolaze bebe čije prve zube napadnu bakterije. Kako sprečiti takve situacije?

Vredi znati da je karijes zarazan i, nažalost, roditelji ga često prenose na svoju malu decu.

Kako roditelji zaraze novorođenčad karijesom?

Mlečni zubi su najpodložniji bakterijama kada počnu da se razvijaju. Jedna australijska studija pokazala je da većina novorođenčadi i male dece „dobije“ Streptococcus mutans od svojih majki. Bakterije se nalaze u pljuvački i mogu se širiti pri duvanju detetove vruće hrane, lizanju kašike kojom se dete potom hrani ili pri ljubljenju deteta u usne.

U okviru prevencije, vredi se pridržavati pravila oralne higijene i izbegavati situacije u kojima naša pljuvačka može doći u kontakt sa usnom dupljom deteta. Zbog toga izbegavamo da delimo pribor za jelo sa detetom, ne probamo detetovo posuđe više puta, trudimo se da ne duvamo u hranu, a ako se to dogodi, vredi obrisati detetu lice vlažnom krpom.

Kako da se brinete o usnoj duplji vaše bebe? Stomatolog Kaczmarek, objašnjava da to treba da se radi od prvog dana života novorođenčeta.

Da obrišemo usta deteta, potrebna nam je sterilna gaza i pripremljena voda. Gazu omotamo oko kažiprsta i polako je pomeramo duž gingivalnih nabora, zatim čistimo obraze i na kraju jezik.

Tagovi:
Pročitajte još: