Tehnološke kompanije bi zakonski trebalo da budu obavezane da prijavljuju potrošnju energije i vode u svojim data centrima, jer ubrzana ekspanzija veštačke inteligencije (AI) može naneti trajnu štetu životnoj sredini, upozoravaju stručnjaci.
Prema izveštaju Nacionalnog centra za inženjersku politiku (NEPC), AI raste brzinom bez presedana u odnosu na druge energetske sisteme, čime se povećava ekološki rizik.
Izveštaj poziva britansku vladu da tehnološke kompanije obaveže na dostavljanje obaveznih izveštaja o potrošnji energije, vode i emisiji ugljen-dioksida, kako bi se stvorili uslovi u kojima će data centri koristiti manje vitalnih resursa.
“U poslednjih nekoliko godina, napredak AI sistema i usluga u velikoj meri je vođen trkom za većom veličinom i obimom, što zahteva sve veću računalnu moć,” rekao je profesor Tom Roden, pro-rektor za istraživanje i razmenu znanja na Univerzitetu Notingem, koji je bio deo NEPC radne grupe koja je izradila studiju.
“Kao rezultat toga, AI sistemi i usluge rastu neviđenom brzinom u poređenju sa drugim energetski zahtevnim sistemima – i to uglavnom bez posebne pažnje na efikasnost korišćenja resursa. Ovo je opasan trend, a postoji realna opasnost da bi naš razvoj, implementacija i korišćenje AI tehnologija mogli naneti nepopravljivu štetu životnoj sredini.”
Google i Microsoft su od 2020. godine prijavili kontinuirani rast potrošnje vode u svojim data centrima, a veliki deo ovih izvora dolazi iz pijaće vode. U svom godišnjem izveštaju o ekološkoj održivosti iz 2023. godine, Microsoft je naveo da je u 2022. potrošio 6,4 miliona kubnih metara vode, uglavnom za potrebe svojih cloud data centara – što predstavlja rast od 34% u odnosu na prethodnu godinu.
Google je prijavio potrošnju od 19,5 miliona kubnih metara vode u 2022, što je povećanje od 20%.
Međutim, ne postoje pouzdani podaci o ukupnoj količini resursa koje koriste data centri. Da bi se donela efikasna politika za smanjenje njihove energetske potrošnje, vlada mora prikupljati podatke u velikom obimu, navodi se u izveštaju.
Roden je naglasio koliko je važno pratiti ekološki otisak AI tehnologije: “Kada budemo imali pristup pouzdanim podacima o njenim ekološkim uticajima i jasniju predstavu o tome gde su ovi sistemi zaista potrebni, moći ćemo da efikasno usmerimo razvoj, implementaciju i korišćenje AI tehnologija ka održivijoj budućnosti Velike Britanije.”
Izveštaj predlaže kreatorima politika sledeće mere:
Proširenje obaveznog ekološkog izveštavanja.
Pružanje informacija o ekološkim uticajima AI sistema.
Postavljanje zahteva za ekološku održivost data centara.
Revidiranje praksi prikupljanja, prenosa, skladištenja i upravljanja podacima.
Sarvapali (Gopal) Ramčurn, profesor veštačke inteligencije na Univerzitetu Sautempton i izvršni direktor organizacije Responsible AI UK, koji je takođe bio deo NEPC radne grupe, rekao je:
“Korišćenje AI tehnologije je naglo poraslo u poslednje dve godine, pomažući u obavljanju svakodnevnih zadataka i povećavajući produktivnost i inovacije. Međutim, mnogi nisu svesni značajnih troškova i ekoloških uticaja… AI provajderi moraju biti transparentni u vezi s ovim efektima. Ako ne možemo da merimo, ne možemo ni da upravljamo, niti da osiguramo korist za sve. Preporuke iz ovog izveštaja će pomoći u nacionalnoj raspravi o održivosti AI sistema i kompromisima koji dolaze s njima,” prenosi Guardian.