Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Neurohirurzi veruju da veštačka inteligencija može da pomogne u lečenju tumora na mozgu

Operacija

Nova alatka sa veštačkom inteligencijom mogla bi da pomogne neurohirurzima da leče moždane tumore, navodi se u studiji Medicinske škole Harvarda, a prenosi Gardijan.

Neuronaučnici se decenijama trude da bolje razumeju gliom, što je termin za najčešće moždane tumore.

– Različite vrste glioma zahtevaju različite vrste operacija – rekao je Kun-Hsing Ju, profesor Medicinske škole Harvarda i jedan od autora studije.

Da bi bezbedno uklonili gliom a da ne oštete moždano tkivo, neurohirurzi moraju da imaju gomilu informacija koje često ne mogu da dobiju sve dok se pacijent ne nađe na operacionom stolu.

– Kada operišu tumor na mozgu kod pacijenta, doktor šalje uzorke tkiva patološkoj laboratoriji kako bi dobio što brži odgovor. Patolog može da pomogne u otkrivanju da li se seče pravo tkivo i koji specifični tumor pacijent ima – rekao je Ju.

U najboljim medicinskim ustanovama, dodaje on, patolog analizu može da završi za 10 do 15 minuta. I sve to dok je pacijentu lobanja otvorena.

– Ovaj proces nije otporan na greške. Patolozi moraju da ostave sve drugo i da se bave prvenstveno onim sa aktivne operacije. Ljudi su pod stresom i kvalitet slajdova nekad nije sjajan, pa povremeno imamo pogrešne dijagnoze zbog prebrzog procesa – objašnjava Ju.

On i njegov tim otkrili su da mašinsko učenje, grana veštačke inteligencije u kojoj tehnologija uči bez eksplicitnih instrukcija programera, može da pomogne da analiza glioma bude brža i tačnija. Tehnologija bi skratila vreme provedeno na operacionom stolu.

Dr Den Kejhil, neurohirurg Opšte bolnice Masačusetsa, rekao je da je preciznost nove alatke sa veštačkom inteligencijom „impresivno, i mnogo bolje od klasičnih tehnika analize glioma“. Kako dodaje, optimalni tip operacije je različit pristup za svakog pacijenta, a to mnogo zavisi od podvrste glioma“.

Ju pretpostavlja u studiji da ova tehnologija neće biti spremna za kliničku upotrebu još nekoliko godina, jer alatku mora da odobri Administracija za hranu i lekove. Ali ova ideja nije potpuno nova, sličnu su imali i istraživači iz Londonda, koji su razvili alatku sa veštačkom inteligencijom kako bi brže i bolje identifikovali tip kancera.

– Neophodna nam je veštačka inteligencija da rešimo rak, a može da bude rešen pomoću veštačke inteligencije – rekao je Peter Kečemeti, mađarski kompjuterski naučnik, koji se bavi razvojem veštačke inteligencije.

Tagovi:
Pročitajte još: