Your API key has been restricted. You may upgrade your key at https://www.weatherbit.io.
Search
Close this search box.

Nije Google sve što sja: Top 10 alternativnih pretraživača koji mogu da pruže mnogo više nego Google

Google

U svetu digitalne dominacije, Google je postao sinonim za pretraživanje interneta. Međutim, postoje mnogi alternativni pretraživači koji nude jedinstvene i korisne funkcionalnosti koje Google ne može. Bilo da ste zabrinuti za svoju privatnost ili želite da istražujete specifične teme na internetu, ovi pretraživači mogu vam otvoriti novi svet mogućnosti. Istražimo top 10 pretraživača koji, iako možda neće zameniti Google, svakako donose nešto novo i korisno.

1. Ecosia

Ecosia koristi modificirano prilagođeno pretraživanje na Bingu. Dok pretražujete, 80 odsto Ecosia zarade od oglasa preusmerava se u programe sadnje drveća u Burkini Faso, Madagaskaru, Indoneziji i Peruu. Ecosia je nefiltrirani pretraživač, ali ističe web stranice koje slede održive prakse sličicom zelenog lišća pored rezultata.

2. Qwant

Qwant je značajno vizualniji pretraživač od Google-a. Lokalna pohrana na vašem računaru sprema postavke i podatke. Možete se registrovati i prijaviti za izradu vizualnih ploča označavanjem rezultata koji vam se sviđaju. Ako otkažete račun, brišu se svi osobni podaci povezani s vašim ID-om. Tražilica takođe koristi Microsoftov Bing.

3. Mojeek

Osim što vodi računa o privatnosti, Mojeek je nefiltrirani pretraživač koja indeksira, odnosno gradi svoj vlastiti indeks web pretraga. Rezultate pretrage generiše algoritam u vlasništvu te kompanije, što znači da se mogu razlikovati u odnosu na Google-ove.

4. Boardreader

Boardreader pretražuje internet forume i oglasne ploče, što može biti korisno ako želite rezultate iza kojih stoje mišljenja, stavovi, znanja i iskustva ljudi koji su članovi online zajednica.

5. Kiddle

Kiddle nije pretraživač koji pokazuje sve, već je prikladan za porodicu, naročito za radoznalu decu jer filtrira sadržaje koji nisu primereni njihovoj dobi. Takođe nudi velike slike i fontove.

6. JustWatch

Ako ste ljubitelj kablovske televizije ili internet streaminga, JustWatch vam pomaže da otkrijete gde su vaše omiljene emisije. Nefiltrirani rezultati pretraživanja omogućavaju vam da prilagodite postavke prema različitim žanrovima, ocenama IMDb-a ili Rotten Tomatoes-a, cenama, kvalitetu ili godini izdavanja.

7. Giphy

Giphy je koristan za pretraživanje gifova i srodnog sadržaja. Kako je reč o nefiltriranoj tražilici, moguće je da ćete naići na sadržaje koji nisu za maloletne osobe ili za pregledavanje na radnom mestu. Nemojte reći da vas nismo upozorili.

8. Perplexity

Perplexity je zasnovan na veštačkoj inteligenciji i fokusiran na pružanje jednog sažetog odgovora na vaše upite. Zahvaljujući pristupu informacijama u stvarnom vremenu, prikuplja podatke iz različitih izvora i daje koncizan odgovor. Svaka činjenica ima vezu do izvora, omogućavajući vam da proverite ili istražite detalje.

9. Ludwig

Ludwig je zanimljiva alternativa Google prevodiocu. Ne morate upisivati​​ rečenicu koju želite prevesti, već upisujete najbolju pretpostavku za potreban engleski prevod. Reč je o jezičkom pretraživaču i pametnom prevodiocu koji vam pomaže da pronađete savršenu reč ili rečenicu da izrazite svoje ideje. Ova tražilica poredi vašu rečenicu s bazom podataka kontekstualizovanih primera preuzetih iz standardnih izvora, kao što su New York Times, PLOS ONE, BBC i naučne publikacije.

10. Consensus

Consensus je pretraživač za akademska istraživanja zasnovan na veštačkoj inteligenciji. Ima opsežnu biblioteku istraživačkih radova i daje odgovore koristeći vlastite i OpenAI modele. Ovaj pretraživač omogućava filtriranje prema akademskim kriterijumima poput metodologije, časopisa, citata i veličine uzorka.

Tagovi:
Pročitajte još: